USA sprzedają broń Tajwanowi: Chiny reagują sankcjami
W opublikowanym na stronie internetowej resortu dyplomacji oświadczeniu poinformowano o "zamrożeniu mienia ruchomego i nieruchomego oraz innych rodzajów mienia w Chinach" sześciu amerykańskich producentów sprzętu wojskowego. Sankcje, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, objęły Anduril Industries, Maritime Tactical Systems, Pacific Rim Defense, AEVEX Aerospace, LKD Aerospace i Summit Technologies.
Wśród osób, które znalazły się na liście jest trzech członków kadry kierowniczej firmy Anduril, która produkuje m.in. narzędzia do analizy danych, ułatwiające wykrywanie naruszeń granic, oraz dyrektor generalny i dyrektor finansowy AeroVironment, producenta bezzałogowych statków powietrznych.
Oprócz zamrożenia ich majątku i zakazu wydawania im wiz do Chin kontynentalnych, Hongkongu i Makau władze w Pekinie wprowadziły zakaz zawierania transakcji i współpracy z nimi.
Tajwan: rosnące napięcie między Chinami a USA. Na szali przyszłość wyspy
ChRL uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.
Według Pekinu transakcje lub współpraca w sektorze zbrojeniowym z Tajwanem stanowią "poważną szkodę dla suwerenności i integralności terytorialnej Chin" i dlatego wielokrotnie obejmowano różnymi środkami ograniczającymi zarówno przedsiębiorstwa, jak i ich pracowników.
Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale uchodzą za jego największego sojusznika i dostawcę uzbrojenia.