W sobotę odbędzie się konwencja inaugurująca kampanię do Parlamentu Europejskiego Lewicy; zaprezentowani zostaną liderzy i liderki list.

Brak ministrów konstytucyjnych na liście kandydatów Lewicy

W piątek wieczorem zarządy partii zrzeszonych w KKW Lewica - Nowej Lewicy i partii Razem - spotkają się na osobnych posiedzeniach.

Reklama

Kotula powiedziała dziennikarzom w Sejmie, że w piątek zapadną ostateczne decyzje w sprawie kandydatów Lewicy do Parlamentu Europejskiego.

Nie ma chyba zaskoczenia, że na listach do PE jest kilka nazwisk osób, które piastują różne funkcje m.in. w rządzie, natomiast nie ma na niej ministrów konstytucyjnych - poinformowała. Czyli nie będzie to ani minister nauki Dariusz Wieczorek, ani wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, ani ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ani też ja - powiedziała ministra ds. równości.

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg powiedział , że są pewne uzgodnienia pomiędzy kierownictwami partii tworzących Lewicę, a teraz organy statutowe Razem i Nowej Lewicy muszą te uzgodnienia formalnie przyjąć. Podkreślił, że "jedynki" dla Razem są częścią uzgodnień między partiami. Mamy uzgodnienia dotyczące podziału odpowiedzialności za poszczególne regiony i teraz wszystkie partie muszą to przegłosować w swoich ciałach statutowych - dodał Zandberg.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń poinformował w poniedziałek, że chęć startu z list Lewicy potwierdzili b. premierzy Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz. Swoją gotowość do startu w wyborach potwierdził również w czwartek wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek. Startować zamierza także przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Reklama

"Wewnętrzna wojna w Lewicy"

Natomiast europoseł Łukasz Kohut, który miał być liderem Lewicy w woj. śląskim, finalnie znajdzie się na trzecim miejscu listy KO, również w woj. śląskim. Kohut powiedział w środę, że nie podoba mu się "taka wewnętrzna wojna", zwłaszcza po tym, gdy był w Parlamencie Europejskim przez pięć lat. Poza tym jest jeszcze kwestia partii Razem, która jest skrajnie lewicowa, a mi to nie odpowiada programowo. Uznałem, że to rozsądniejsze – start z listy KO – powiedział Kohut.

Konwencja Lewicy rozpocznie się w sobotę o godz. 10.30. Głos zabiorą m.in. Robert Biedroń; wicemarszałek Sejmu, drugi współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty; wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus; wiceminister Śmiszek.

Wybory do PE

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.