W środę odbyła się Rada Krajowa PO, która zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Podczas otwartego dla mediów wystąpienia premier mówił m.in. o ciężarze odpowiedzialności.

Reklama

Czy będzie u nas wojna? Na to pytanie jest jedna odpowiedz, jeśli będziemy słabi, niezorganizowani na poziomie Europy, tak to będzie wojna - zaznaczył Donald Tusk. Jeżeli Polska i Europa nie będzie w stanie utrzymać Ukrainy, (…) jeżeli będziemy podzieleni, jeżeli miesiącami będziemy myśleli o pomocy Ukrainie. Jeżeli nie będziemy zjednoczeni, jako cały Zachód, to Ukraina tej wojny nie wygra - mówił.

W Europarlamencie musimy wzmocnić jedność UE. To jest nasze zadanie.UE to jest unia na czas trudny i zły - wskazał premier. Unia Europejska musi stać się bastionem - podkreślił. I dlatego musimy iść głosować i wygrać w tych wyborach - dodał.

Reklama

Nie możemy zostawić Polski w rękach wariatów i zdrajców- powiedział Tusk. Macie to wygrać - zakończył.

Reklama

Głos zabrał również prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, któryzwrócił uwagę na silne listy KO. Dodał też, że Jerzy Buzek i Jan Olbrycht "opuszczają politykę".

Podano nazwiska polityków KO, którzy wystartują w wyborach do PE

Po Radzie Krajowej KO podano nazwiska polityków, którzy z ramienia partii Tuska wystartują w wyborach europejskich.

"Jedynki" KO w wyborach do PE to m.in.: Ewa Kopacz - woj. wielkopolskie, Marta Wcisło - woj. lubelskie, Elżbieta Łukacijewska - woj. podkarpackie, Bogdan Zdrojewski - woj. dolnośląskie i opolskie, Bartosz Arłukowicz - woj. zachodniopomorskie i lubuskie, Dariusz Joński - woj. łódzkie, Borys Budka - woj. śląskie.

Wśród kandydatów KO do PE z Mazowsza wystartują: Marcin Kierwiński, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek i Andrzej Halicki.