Dlaczego Polacy zagłosowali za zmianą? - pyta korespondent BBC Adam Easton. Zwraca uwagę, że mimo polepszającej się sytuacji gospodarczej i stabilnej demokracji mieszkańcy naszego kraju wybrali nową twarz. Niedofinansowana ochrona zdrowia, system podatkowy uderzający w najuboższych, niedobór żłobków i przedszkoli, ponadto wysokie bezrobocie pośród młodych. To - zdaniem Eastona - przyczyny, dla których Polacy zdecydowali się na zmiany.
Andrzej Duda to świeża twarz - pisze dziennikarz, podkreślając, że w 1989 roku, gdy upadał komunizm, prezydent-elekt miał dopiero siedemnaście lat. Zdaniem analityka, Andrzej Duda zaskarbił sobie sympatię i młodych, i starszych - z jednej strony - obietnicą podwyższenia pensji, a z drugiej - cofnięcia reformy podwyższającej wiek emerytalny. Wśród przyczyn dziennikarz wymienia także fakt, że Duda krytykował korupcję w elitach politycznych.
Dziennikarz pisze, że Andrzej Duda chce odbudowy przemysłu opartego na węglu. I sugeruje, że może to być punkt zapalny w stosunkach z Unią Europejską. Jak wielu Polaków jest społecznym konserwatystą, praktykującym katolikiem, który sprzeciwia się aborcji, małżeństwom jednopłciowym i in vitro - pisze Easton. Dziennikarz wytyka Andrzejowi Dudzie krytykę Bronisława Komorowskiego za to, że ten jakoby nie bronił reputacji Polski w sprawie Jedwabnego. Autor przekonuje, że intencje mogły być dobre - w kontekście pojawiających się w prasie zachodniej wzmianek o polskim udziale w zbrodniach nazistów, ale - jego zdaniem - przykład dobrano źle.
ZOBACZ TAKŻE: Analizy, komentarze, informacje... Wyborczy serwis dziennik.pl>>>