W skali kraju próg wyborczy przekroczył również komitet SLD Lewica Razem, który - według Ipsos - uzyskał 5,7 proc. poparcia. Pozostałe ugrupowania startujące w wyborach do sejmików w całej Polsce uzyskały: Wolność w Samorządzie - 1,5 proc., Partia Razem - 1,4 proc., Ruch Narodowy - 1,2 proc., a Partia Zieloni - 1 proc. głosów. Na inne ugrupowania głos oddało 3 proc. badanych przez Ipsos.

Reklama

Z sondażu wynika ponadto, że PiS wygrało wybory do sejmików w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) wygrała z kolei w siedmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Według danych Ipsos w pierwszej trójce komitetów w 12 województwach (kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) obok PiS i Koalicji Obywatelskiej znalazło się PSL.

W dwóch województwach - dolnośląskim i lubuskim - miejsce na podium wywalczyli, według sondażu Ipsos, Bezpartyjni Samorządowcy, a w jednym - SLD Lewica Razem (śląskie) i Mniejszość Niemiecka (opolskie). W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Platforma Obywatelska wygrała wybory do sejmików w ośmiu województwach, PiS w sześciu województwach, a PSL - w dwóch.

W wielu miastach wyniki rozstrzygnięto w pierwszej turze

Reklama

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski w niedzielnym głosowaniu uzyskał w 54,1 proc. poparcia warszawiaków - wynika z sondażu. W Łodzi ubiegająca się o reelekcje Hanna Zdanowska, popierana przez Koalicję Obywatelską oraz m.in. lokalne struktury SLD, PSL i KOD uzyskała 70,1 proc. - podał IPSOS. Również w Poznaniu dotychczasowy prezydent Jacek Jaśkowiak popierany przez Koalicję Obywatelską wygrał w pierwszej turze, uzyskując 56,6 proc. głosów.

Powtórnego głosowania nie będzie też - według sondażu Ipsos - w Katowicach; urzędujący od 2014 r. prezydent Marcin Krupa popierany m.in. przez PiS i SLD uzyskał 51,1 proc. głosów. Według sondażu IPSOS urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską uzyskał reelekcję już w pierwszej turze; poparło go 59,7 proc. wyborców. W pierwszej turze wybory rozstrzygnięte zostały - wskazuje sondaż - także we Wrocławiu, gdzie kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk uzyskał poparcie 50,1 proc. badanych. Jak wynika z sondażu, także w Białymstoku Tadeusz Truskolaski (Koalicja Obywatelska) z wynikiem 51,6 proc. wygrał w pierwszej turze wybory na prezydenta miasta.