Komitet wyborczy Prawica, zgłoszony przez Prawicę Rzeczpospolitej Marka Jurka, Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w poniedziałek. Jak poinformował Jurek, z list Prawicy wystartują także kandydaci innych prawicowo-konserwatywnych ugrupowań m.in.: Unii Polityki Realnej, Stronnictwa Piast oraz Forum Ojcowizna.

Reklama

"Polska polityka wymaga zasadniczej zmiany. Chcemy być głosem tych Polaków, którzy chcą przywrócenia w naszym życiu publicznym znaczenia zasad, przekonań i odpowiedzialności. Chcemy, żeby w tych wyborach konserwatyści mieli swoją reprezentację" - powiedział Jurek na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak podkreślił, jednym z kluczowych postulatów Prawicy będzie wprowadzenie polityki solidarności, by przełamać kryzys demograficzny. Według Jurka, należy w tym celu obniżyć podatki dla rodzin wychowujących dzieci, uprościć system podatkowy i zmniejszyć koszty pracy oraz działalności gospodarczej. Dodał, że w interesie wszystkich Polaków jest także obrona waluty narodowej, czyli zablokowanie przyjęcia euro przez Polskę.

"Naszą główną siłą w tych wyborach będzie wiarygodność. O sprawy, o których inni mówią, my skutecznie walczyliśmy i będziemy zabiegać" - zaznaczył Jurek.

Zapowiedział, że w przypadku wejścia do parlamentu politycy Prawicy będą też zabiegać o zniesienie obecnego finansowania partii politycznych z budżetu państwa i wprowadzenie wyborów większościowych w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Szef UPR Bartosz Józwiak podkreślił na konferencji prasowej, że wspólny start w wyborach jego ugrupowania z Prawicą Rzeczypospolitej jest efektem wspólnoty programowej. "Na polskiej prawicy zaczyna pojawiać się wspólnotowe myślenie" - podkreślił.

Prawica Rzeczypospolitej to chrześcijańsko-konserwatywna partia polityczna powstała w 2007 r. W poprzedniej kadencji Sejmu tworzyła koło poselskie. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. zdobyła 1,3 procent głosów. W jesiennych wyborach Marek Jurek będzie otwierał listę w Warszawie; a Bartosz Józwiak w Poznaniu.

Unia Polityki Realnej powstała w 1990 r. jako konserwatywno-liberalna partia polityczna. Wieloletnim jej prezesem był Janusz Korwin-Mikke, który w październiku 2009 r. odszedł z partii w wyniku rozłamu. Po kilku latach rozłamu UPR ponownie połączyła się w jedną strukturę, na czele której w lutym tego roku stanął Bartosz Józwiak. Korwin-Mikke nie powrócił jednak do partii; w 2011 roku stanął na czele nowego ugrupowania "Kongres Nowej Prawicy".