We wtorek o północy minął termin zgłaszania do okręgowych komisji wyborczych list kandydatów na posłów oraz kandydatów senatorów. Prawo to miały tylko te komitety, które zostały zarejestrowane wcześniej przez Państwową Komisję Wyborczą.

"Do tej pory 7 komitetów wyborczych: PO, PiS, PSL, SLD, PJN, Ruchu Palikota oraz Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80 zarejestrowało swoje listy w ponad 21 okręgowych komisjach wyborczych. Ten próg mogą jeszcze przekroczyć dwa komitety: Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke oraz Nowa Prawica" - powiedział PAP w środę przed południem sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

Reklama

Podkreślił, że procedura rejestracji list kandydatów jeszcze się nie zakończyła. "Ta procedura dalej biegnie i potrwa minimum około tygodnia" - powiedział Czaplicki. Jak poinformował, do wtorku do godz. 24. okręgowe komisje zarejestrowały 258 list kandydatów na posłów, 75 list czekało na rozpatrzenie, a w stosunku do 10 list okręgowe komisje wezwały komitety do usunięcia wad w zgłoszeniach.

"Jeżeli chodzi o kandydatów do Senatu, to do północy było zarejestrowanych 380 kandydatów, a 129 czekało jeszcze na rozpoznanie" - powiedział sekretarz PKW.

Dodał, że pełne dane o zarejestrowanych listach i kandydatach na posłów i senatorów będą zamieszczone na stronie PKW w momencie, gdy okręgowe komisje zakończą całą procedurę badania zgłoszeń.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych PKW, do godz. 9.30 Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska zarejestrował listy w 38 okręgach i 85 kandydatów do Senatu. Komitet Prawa i Sprawiedliwości z kolei zarejestrował 31 list kandydatów do Sejmu i 68 kandydatów, którzy ubiegać się będą o mandat senatora.

SLD zarejestrował 32 list kandydatów na posłów i 58 kandydatów do Senatu. 34 list i 57 kandydatów senackich zarejestrował z kolei Komitet PSL. PJN zarejestrował 30 list kandydatów do Sejmu i 10 na senatorów.

ReklamaTakże dwie partie pozaparlamentarne zdołały zarejestrować listy kandydatów w ponad połowie okręgowych komisji wyborczych. Ruch Palikota zarejestrował listy kandydatów w 30 okręgach oraz żadnego kandydata na senatora, natomiast Polska Partia Pracy - Sierpień 80 zarejestrowała 25 list kandydatów na posłów i 8 kandydatów na senatora,

Listy zarejestrowały również: Komitet Wyborczy Prawica (w środę przed południem - 13 list do Sejmu i 8 kandydatów na senatorów); Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke (19 list do Sejmu, 7 kandydatów do Senatu), Komitet Wyborczy Nasz Dom Polska-Samoobrona Andrzeja Leppera (4 listy do Sejmu, 2 kandydatów do Senatu), a także Komitet Wyborczy Mniejszość Niemiecka (jedna lista w okręgu opolskim i dwóch kandydatów na senatorów).

Jeśli chodzi o Senat, zarejestrowano kandydatury m.in. b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza (startuje w Białymstoku); b. posła PO Roberta Węgrzyna (Opole); szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmunda Klicha (Kalisz); reżysera i b. posła PO Kazimierza Kutza (Katowice); prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów); b. szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego (Wałbrzych).

Swe kandydatury zarejestrowały ponadto: obecna posłanka SdPl Izabella Sierakowska (Lublin); żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceszefa klubu PO Grzegorza Dolniaka, Barbara Dolniak (Sosnowiec).

18 kandydatów na senatorów zarejestrował Komitety Wyborczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Według informacji zamieszczonych na stronach internetowych PKW, do środowego przedpołudnia brakowało potwierdzenia rejestracji szefa "Wspólnoty Polskiej" Longina Komołowskiego, posła niezrz. Andrzeja Celińskiego, b. wiceszefa MON Romualda Szeremietiewa oraz obecnego senatora Tadeusza Skorupy.