W pierwszym tygodniu kampanii wyborczej, która rozpoczęła się w ubiegły piątek z chwilą opublikowania zarządzenia prezydenta o wyborach, do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o swoim utworzeniu zgłosiły 24 komitety.
Komisja do tej pory zarejestrowała łącznie 21 komitetów wyborczych; 12 z nich zamierza wystawić kandydatów do obu izb parlamentu, 8 komitetów powalczy o mandaty do Senatu, a jeden tylko do Sejmu.
Dotychczas zarejestrowane zostały następujące komitety zamierzające wystawić swych kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, Polska Jest Najważniejsza, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawicy Rzeczypospolitej, Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80, Polski Patriotycznej, Ligi Obrony Suwerenności, Związku Słowiańskiego, Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego oraz Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera.
Kandydatów do Senatu wystawią: Partia Demokratyczna-Demokraci.pl, Komitet Wyborców Cimoszewicz do Senatu, Komitet Wyborców Bezpartyjni.pl, Komitet Wyborców Włodzimierza Wiertka, Komitet Wyborców Artura Balazsa, Narodowe Odrodzenie Polski, Wspólnota Samorządowej Doliny Sanu oraz Komitet Wyborców Barbary Dolniak.
Jedynie, jak na razie, Ruch Palikota zamierza wystawić swoich kandydatów tylko do Sejmu.
Na rozpatrzenie zgłoszenia przez PKW czekają obecnie: Komitet Wyborców Autonomia Dla Ziemi Śląskiej, Komitet Wyborców Konrada Głębockiego Obywatele do Senatu, Komitet Wyborców Marka Borowskiego oraz Komitet Wyborców Radosława Piesiewicza Niezależnego Kandydata do Senatu RP.
Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego można zgłaszać do PKW do poniedziałku 22 sierpnia do godz. 16.15.
Z kolei 30 sierpnia o północy mija termin zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów do komisji okręgowych. Lista kandydatów powinna być poparta podpisami, co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.