PKW na wtorkowym posiedzeniu wezwała do usunięcia wady w zawiadomieniu: Komitet Wyborców Autonomia dla Ziemi Śląskiej oraz Komitet Wyborców Radosława Piesiewicza Niezależnego Kandydata do Senatu RP. Jak dowiedziała się PAP w Krajowym Biurze Wyborczym, w pierwszym przypadku chodziło o uzupełnienie numeru PESEL pełnomocnika wyborczego; w drugim o uzupełnienie listy podpisów pod wnioskiem o rejestrację komitetu.

Reklama

Na rozpatrzenie zgłoszenia przez PKW czekają obecnie komitety: Liga Polskich Rodzin, Komitet Wyborców Senat Obywatelski - Konstanty Dombrowicz, Komitet Wyborców Polska Obywatelska, Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu oraz Komitet Wyborców Konrada Głębockiego Obywatele do Senatu.

Jak dowiedziała się PAP, Komisja w środę zajmie się sprawą komitetów zawierających w swojej nazwie człon "Obywatele do Senatu". Ruch Unii Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" planował start swoich kandydatów z kilkudziesięciu komitetów, ale pod szyldem "Obywateli"; PKW nie się na to nie zgodziła. W takiej sytuacji najprawdopodobniej większość kandydatów OdS wystartuje z jednego komitetu.

Dotychczas zarejestrowane zostały następujące komitety zamierzające wystawić swych kandydatów w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu: Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Prawa i Sprawiedliwości, Polska Jest Najważniejsza, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawicy Rzeczypospolitej, Polskiej Partii Pracy-Sierpień 80, Polski Patriotycznej, Ligi Obrony Suwerenności, Związku Słowiańskiego, Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego oraz Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera.

Kandydatów do Senatu wystawią: Partia Demokratyczna-Demokraci.pl, Komitet Wyborców Cimoszewicz do Senatu, Komitet Wyborców Bezpartyjni.pl, Komitet Wyborców Włodzimierza Wiertka, Komitet Wyborców Artura Balazsa, Narodowe Odrodzenie Polski, Wspólnota Samorządowej Doliny Sanu, Komitet Wyborców Barbary Dolniak, Komitet Wyborców Marka Borowskiego, Komitet Wyborców Roberta Węgrzyna oraz Stronnictwa Narodowego im. Dmowskiego Romana. Jedynie, jak na razie, Ruch Palikota zamierza wystawić swoich kandydatów tylko do Sejmu.

Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego można zgłaszać do PKW do poniedziałku 22 sierpnia do godz. 16.15. Z kolei 30 sierpnia o północy mija termin zgłaszania kandydatów na posłów i senatorów do komisji okręgowych. Lista kandydatów powinna być poparta podpisami, co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym.