Zamieszanie wokół stron internetowych to kolejne kłopoty inicjatywy Obywatele do Senatu, zapoczątkowanej przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Wcześniej PKW nie pozwoliła zarejestrować kilkudziesięciu komitetów wyborczych pod wspólnym szyldem, a okręgowe komisje wyborcze w Warszawie zakwestionowały podpisy poparcia pod rejestracją kandydatów OdS Anny Kalaty i Marka Króla.

Reklama

W pismach, do których w środę dotarła PAP, PKW podkreśla, że treści zamieszczone na stronach internetowych komitetów: Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu, KWW Rafała Dutkiewicza, KWW Jacka Janiszewskiego oraz KWW Władysława Komarnickiego, jednoznacznie wskazują, że komitety te prowadzą agitację na rzecz kandydatów startujących nie z własnych komitetów.

Zdaniem PKW świadczą o tym zamieszczone na stronach komitetów m.in. symbole graficzne KWW Unia Prezydentów-Obywatele do Senatu oraz odnośniki, a także zakładka "Kandydaci" na stronie komitetu OdS, gdzie prezentowane są dane osób startujących w wyborach także spoza komitetu OdS.

W ocenie Komisji, działania takie naruszają Kodeks wyborczy, zgodnie z którym "komitety wyborcze prowadzą na zasadzie wyłączności kampanię wyborcza na rzecz kandydatów". Oznacza to, że komitety wyborcze nie mogą wspierać kandydatów z innych komitetów.

Reklama

Według PKW naruszone zostały również zasady finansowania kampanii wyborczej, zgodnie z którymi komitet wyborczy może pozyskiwać i wydatkować środki jedynie na sfinansowanie kampanii wyborczej na rzecz kandydatów zgłoszonych przez ten komitet.

W pismach do komitetów wyborczych PKW zwróciła się z prośbą o "dostosowanie sposobu prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej do wymogów ustawowych" i oczekuje "wyjaśnień w tej sprawie".

Według informacji PAP, pełnomocnicy czterech komitetów wyborczych związanych z inicjatywą Obywatele do Senatu jeszcze w środę złożą do PKW wyjaśnienia w tej sprawie. Także strony wszystkich czterech komitetów zostaną niezwłocznie zmodyfikowane.

Reklama

Jak powiedział anonimowo PAP pełnomocnik jednego z komitetów, wszyscy kandydaci startujący z tych komitetów utożsamiają się z ideą inicjatywy Obywatele do Senatu. Dodał, że w wielu wypowiedziach medialnych zarówno sami kandydaci, jak i m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówili, że kandydaci OdS wystartują w jesiennych wyborach z kilku komitetów.



Pełnomocnik przypomniał także, że pierwotnie pomysł polegał na tym, że w każdym z okręgów, w którym samorządowcy chcieli mieć kandydata, miał zostać utworzony osobny komitet. "W nazwie miał zawierać nazwisko prezydenta popierającego kandydata i szyld Obywateli do Senatu. Czyli np. we Wrocławiu byłby to komitet: +Rafał Dutkiewicz. Obywatele do Senatu+. Na to jednak PKW się nie zgodziła" - tłumaczył.

Unia Prezydentów Miast - Obywatele do Senatu to inicjatywa zawiązana m.in. przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz prezydenta Lublina Roberta Raczyńskiego. W inicjatywie uczestniczy łącznie 26 prezydentów miast, m.in. prezydenci Gdyni, Gliwic, Tychów, Zabrza, Ełku, Kielc.

Z poparciem Obywateli do Senatu wystartują m.in. senatorowie Tomasz Misiak i Paweł Klimowicz, szef BCC Marek Goliszewski, politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, działacz Solidarności, obecny poseł Bogdan Lis, obecny poseł Marian Filar, szef "Wspólnoty Polskiej" Longin Komołowski oraz b. wiceminister finansów Stanisław Gomułka.