Mamy do czynienia z jednym z największych skandali w historii polskiej demokracji po 1989 roku - oświadczył w środę Janusz Palikot, odnosząc się do braku debaty przedwyborczej między liderami PO i PiS: Donaldem Tuskiem i Jarosławem Kaczyńskim. Protestował też przeciwko braku zaproszenia go do debaty ze strony TVN24.
>>> Czytaj także: Palikot wściekły na TVN. "Żenująca ustawka"
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił podczas debaty wyborczej w TVN24, że koalicja PO z PiS jest nie do pomyślenia. Z kolei minister pracy Jolanta Fedak (PSL) podkreśliła, że o ewentualnych koalicjach zdecydują wyborcy 9 października. Oprócz Sikorskiego i Fedak, w debacie biorą udział szef SLD Grzegorz Napieralski i przewodniczący PJN Paweł Kowal. Uczestnicy debaty pytani byli m.in. o to, z kim ich ugrupowania mogłyby po wyborach tworzyć koalicję, a kogo definitywnie wykluczają.
"Uważam debatę o przyszłym koalicjach za przedwczesną, bo już w niedzielę się dowiemy kto ile uzyskał mandatów i wtedy będzie to poważna dyskusja" - mówił Sikorski. Podkreślił, że cztery lata temu i wcześniej uważał, że koalicja PO z PiS-em była możliwa, ale obecnie to się "rozjechało w inne rzeczywistości".
Powiedział, że w kwestii katastrofy smoleńskiej emocje tak zostały nakręcone, że są Polacy, którzy dysponują innymi faktami. "Epatowano przez miesiące bombą próżniową, sztuczną mgłą" - mówił. Jego zdaniem, siła polityczna, która takie rzeczy firmowała, powinna być przez wyborców z tych spiskowych teorii rozliczona. "Z partii obecnych w parlamencie, to z PiS-em to (koalicja) jest nie do pomyślenia" - podkreślił Sikorski.
Fedak powiedziała, że przyszłą ewentualną koalicję wyznaczą wyborcy. "Ta koalicja, która trwa cztery lata, to jest ewenement w okresie dwudziestolecia Polski. Ona miała większość przez cztery lata. Taka rzecz się wcześniej nie zdarzyła, oznacza to, że partie miały dużą zdolność do porozumiewania się" - stwierdziła Fedak. Jej zdaniem, koalicja PO-PSL zdała egzamin, zapewniając Polakom cztery lata spokojnych rządów, wzrost gospodarczy i społeczny spokój. "To jest bardzo dobra koalicja" - dodała.
Prezes PJN Paweł Kowal mówił, że może powstać szeroka koalicja na rzecz rozwoju i reform, oparta m.in. o nowy budżet UE. "W takiej koalicji powinni się znaleźć wszyscy ci, którzy są za niskimi podatkami i za inwestycją w polską rodzinę" - powiedział. Jego zdaniem, partie centroprawicowe powinny wystawić swoich kompetentnych polityków, którzy będą w stanie dokonać razem tych reform. "W takim rozwiązaniu PJN to jedyna siła polityczna, która wchodzi do Sejmu i mówi: my dopiero zaczynamy, ale jesteśmy w stanie łączyć" - zaznaczył.
Natomiast Grzegorz Napieralski pytał dlaczego na debacie nie pojawił się premier Tusk. "Dlaczego Donald Tusk dzisiaj zdezerterował i nie przyszedł" - dopytywał szef SLD. Jego zdaniem, Tusk nie pojawił się w studiu TVN24, bo musiałby odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące np. tego czy minister infrastruktury Cezary Grabarczyk będzie nadal w rządzie. Jak mówił, Tusk nie chce rozliczyć się ze swoich niedotrzymanych obietnic.
Napieralski przeciw narkotykom; Fedak: PSL jest prospołeczne
Podczas debaty Kowal pytał Napieralskiego o stosunek SLD do legalizacji narkotyków oraz o naśladowanie Janusza Palikota w kwestiach antykościelnych. Szef SLD w odpowiedzi przekonywał, że Sojusz nie naśladuje Janusza Palikota w jego działaniach antykościelnych. "Jestem politykiem konsekwentnym i od lat mówię to samo" - zapewniał Napieralski. Zadeklarował też, że jest przeciwnikiem legalizacji narkotyków.
Radosław Sikorski pytał Kowala, dlaczego odszedł z PiS. Kowal odpowiedział, że zdecydował się pójść swoją drogą, ponieważ chciał zrobić coś nowego dla Polski. "Trzeba skończyć walkę kogutów (PO z PiS-PAP) - zaznaczył Kowal. Natomiast Fedak szef MSZ zapytał o ocenę koalicji PO-PSL. "Jesteśmy bardziej prospołeczni, Platforma jest bardziej liberalna" - odpowiedziała Fedak. Zaznaczyła jednocześnie, że koalicji PO-PSL udało się ustalać wspólne zasady i przeprowadzać wspólne reformy.
Z kolei Kowal pytał Fedak o reformę OFE. Jak ocenił, Polaków interesuje to, co rząd robi z pieniędzmi wpłacanymi do OFE. "Zabieracie pieniądze z OFE, w ten sposób łatacie błędy w swojej polityce" - zaznaczył. "Pan nie ma pojęcia o systemie emerytalnym" - replikowała Fedak. Minister zapewniała, że rząd PO-PSL nie zabrał ludziom pieniędzy, a jednocześnie rozpoczął uczciwą debatę z Polakami na ten temat. Jej zdaniem reforma OFE była "jedynym rozsądnym rozwiązaniem".
Napieralski i Sikorski m.in. o aferze hazardowej
Nie było jeszcze w Polsce takiej afery jak afera hazardowa - stwierdził szef SLD. W ocenie Radosława Sikorskiego, afera ta pokazała jak duże w obecnym rządzie jest wyczulenie na zagrożenia korupcyjne. Napieralski pytany był, jakie daje gwarancje, że nie wróci afera Rywina, w sytuacji, gdy Sojusz postuluje m.in. likwidację CBA.
"Ten rząd (PO-PSL) miał jeszcze większą aferę. Proszę zobaczyć ilu ministrów odeszło z rządu, kiedy pojawiła się wielka afera dotycząca hazardu. Takiej afery w Polsce jeszcze nie było. Donald Tusk musiał dymisjonować poszczególnych ministrów, to były hurtowe dymisje" - mówił Napieralski. Dodał, że "dzisiaj wydajemy pieniądze na instytucję polityczną, która została powołana przez PiS i PO, i wiemy czym to się skończyło". "My mówimy: likwidujemy CBA, a pieniądze idą na policję, na komendy wojewódzkie".
W reakcji na wypowiedź napieralskiego, Sikorski zauważył: "Lew Rywin poszedł siedzieć, a Donald Tusk zdymisjonował ministrów, gdy pojawiło się choćby podejrzenie działań nieetycznych". "Nikomu nie zostały postawione zarzuty i to pokazuje, jak bardzo wyczuleni jesteśmy na zagrożenia korupcyjne" - dodał.
Minister pracy i polityki społecznej, wiceprezes PSL Jolanta Fedak pytana była z kolei, kto blokował reformy w rządzie PO-PSL. "Zakończyliśmy kwestię wypłat emerytur, czyli reformę, która została rozpoczęta 10 lat temu" - zaznaczyła Fedak. Zwróciła uwagę, że żaden z poprzednich rządów nie zakończył sprawy emerytur pomostowych, ani nie zaproponował wypłat z nowego systemu emerytalnego. "Czas wielkiego reformowania skończył się po 1990 roku. Dziś powinniśmy zaproponować rozumne korekty i dostosować to, co się w tej chwili dzieje głównie do sytuacji zewnętrznej. Nam rewolucji nie potrzeba" - mówiła Fedak.
Prezes PJN Paweł Kowal ocenił natomiast, że "tempo wzrostu, które mamy dzisiaj w Polsce, powoduje, że jedziemy trabantem za mercedesem". "Potrzebujemy nowego uderzenia, nowego startu" - ocenił. Do Sikorskiego skierowano pytanie, czy łagodne przejście Polski przez kryzys to zasługa obecnego rządu. Szef MSZ zapewniał, że Polska ma najniższe długi w Europie w relacji do PKB. "Inni nam zazdroszczą tego, że w ogóle nie mieliśmy recesji, przez którą przeszła prawie cała Europa" - podkreślił.
Sikorski: Budujemy więcej niż w 1000-letniej historii Polski
Polska po raz pierwszy w historii jest uważana za kraj sukcesu gospodarczego - uznał Radosław Sikorski. "Budujemy więcej niż w 1000-letniej historii Polski" - ocenił.
"Polska dzięki odpowiedzialnej polityce finansowej ma jedną z najniższych inflacji. Mamy ją wtedy, gdy inni proponowali rozdęcie budżetu i szarżę makroekonomiczną na polskie finanse. Broniliśmy odpowiedzialności i dzięki temu dzisiaj jesteśmy postrzegani jako kraj, który byłby pożądany np. jako członek sfery euro" - mówił Sikorski, odpowiadając na pytanie lidera SLD Grzegorza Napieralskiego m.in. o ceny artykułów spożywczych.
Ocenił, że Polska po raz pierwszy w historii jest uważana za kraj sukcesu gospodarczego. "Kiedyś byliśmy Europą Wschodnią, potem Europą Środkową, a dzisiaj jesteśmy postrzegani bliżej standardów skandynawskich, jeśli chodzi o odpowiedzialność za finanse publiczne" - argumentował Sikorski.
Lider SLD pytał także, czy w przyszłym rządzie, po ewentualnej wygranej PO, znajdzie się minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który jego zdaniem nie budował, mimo obietnic, autostrad i nie zmodernizował kolei. "Nawet nie potrafi ułożyć rozkładu jazdy, bo widzieliśmy, co się dzieje na dworcach" - ocenił Napieralski. Pytał także o obecność w przyszłym rządzie PO minister zdrowia Ewy Kopacz, minister edukacji Katarzyny Hall i minister ds. równouprawnienia Elżbiety Radziszewskiej.
"Minister Grabarczyk zbudował więcej dróg niż jakikolwiek minister w rządach SLD, więc proszę sobie nie wycierać ust (...). Zbudowaliśmy więcej dróg niż poprzednich pięciu ministrów razem wziętych. To jest największy plac budowy w Europie. Budujemy więcej niż w 1000-letniej historii Polski" - odpowiedział Sikorski.
Przypomniał też, że minister zdrowia oparła się lobbystom, którzy próbowali Polsce sprzedać niepotrzebne szczepionki na grypę warte kilkaset milionów euro. "Za czasów minister zdrowia nakłady na służbę zdrowia wzrosły o 100 proc." - stwierdził. Uznał też, że obietnice SLD i sposób ich finansowania z budżetu państwa są całkowicie nierealistyczne.
Komentarze (44)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeALE CO TUSK, KACZYŃSKI, NAPIERALSKI I PAWLAK BOJĄ SIĘ !!!
BOJĄ SIĘ DEBATY Z PALIKOTEM
DLATEGO ZORGANIZOWALI DEBATĘ W TVN NA KTÓRĄ PALIKOTA NIE ZAPROSILI
SKANDAL
Re.:cukier w kostkach i woda w kolanie
super to jakis konkret a nie glupoty.chociaz glupota to jest gadac tutaj no nie?
Pozdrawiam
~~~~~~~~~~
Drogi Bazyli!
Bo co tu truc o banialukach i wyzszosci jednych Swiat nad drugimi!
Wybory - to jest konkretna sprawa i konkretne ruchy: wygral-przegral-prokurator albo w ogole umarl-w-butach!
Co mozna zrobic - to mozna!
A nawet trzeba!
Ot na przyklad rozeslac do 30 znajomych z prosba "podaj dalej"...
Taka piramida ludzi dobrej woli i trzezwo myslacych!
Moze sie z tego uzbierac niezly elektorat..
A dzieki Internetowi sprawa moze pojsc blyskawicznie jak lawina!
Dziekuje i zycze powodzenia w zyciu doczesnym!
********************************************************************************************************
Strach w PO przed przegranymi wyborami odbiera rozum. Do boju rzucono służby, agentów, antypolskie media i wszelkie możliwe szumowiny.
A wygra i tak PiS, bo Polacy wiedzą że w PiSie nadzieja na remont Polski zniszczonej przez PO.
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dlatego tylko w jednosci nasza sila!
W haniebnym glosowaniu nad "ustawa" o ZAKAZIE DOSTEPU DO INFORMACJI PUBLICZNEJ, ktory to dostep nalezy sie kazdemu obywatelowi jak psu buda, zostala ostatecznie ustalona imienna lista pacholkow systemu, sprzedawczykow i zdrajcow, ktorzy za prywatne srebrniki i ochlapy z okraglego stolu sprzedali nasze wspolne dobro, jakim jest polska demokracja, polski majatek narodowy i polska racja stanu!
Na polecenie Tuska, Pawlaka, Grada, Grabarczyka, Rostowskiego, Millera, Schetyny i calej reszty tej bedacej akurat przy wladzy sitwy "zalegalizowali" potajemne, podstepne i wredne frymarczenie naszym wspolnym dobrem i jego wyprzedaz na wlasny rachunek, dla wlasnej korzysci i w imie sobie tylko wiadomych celow!
Popelnili jednak kardynalny blad, bo tym samym dali nam do reki dokladna imienna "liste wyborcza", a raczej antywyborcza, dzieki czemu wiemy juz, kto na pewno nie jest "reprezentantem narodu", lecz jego zdrajca i sabotazysta, ktory za ochlap matke sprzeda!
Wiemy dzieki temu dokladnie, na kogo nie wolno glosowac w nadchodzacych wyborach!
A oto kompletna lista antywyborcza:
Posłowie, którzy głosowali za ograniczeniem prawa do informacji publicznej:
PO:
Arkit Tadeusz, Arndt Paweł, Arłukowicz Bartosz, Augustyn Urszula, Aziewicz Tadeusz, Balcerzak Klaudiusz, Biernat Andrzej, Bojko Bogdan, Borowczak Jerzy, Borowiak Łukasz, Brejza Krzysztof, Brodniak Roman, Brzezinka Jacek, Bublewicz Beata, Budnik Jerzy, Bukiewicz Bożenna, Buła Andrzej, Chmielewski Stanisław, Cichoń Janusz, Cieślik Leszek, Cieśliński Piotr, Czaplicka Barbara, Czechyra Czesław, Czerwiński Andrzej, Czuma Andrzej, Drozd Ewa, Dunin Artur, Durka Zenon, Dzikowski Waldy, Dzięcioł Janusz, Fabisiak Joanna, Fedorowicz Jerzy Feliks, Fiedler Arkady, Gadowski Krzysztof, Gawłowski Stanisław, Gałażewski Andrzej, Gierada Artur, Godson John Abraham, Grabarczyk Cezary, Grad Mariusz, Grupiński Rafał, Gut-Mostowy Andrzej, Guzowska Iwona, Głogowski Tomasz, Gąsior-Marek Magdalena, Halicki Andrzej, Hanajczyk Agnieszka, Jarmuziewicz Tadeusz, Jaros Michał, Jastrzębski Leszek, Kaczor Roman, Kania Andrzej, Karpiński Grzegorz, Karpiński Włodzimierz, Kaźmierczak Jan, Kidawa-Błońska Małgorzata, Kilian Wiesław, Klim Józef Piotr, Kluzik-Rostkowska Joanna, Kochan Magdalena, Konwiński Zbigniew, Kopacz Ewa, Kopaczewska Domicela, Kopeć Tadeusz, Kosecki Roman, Kozaczyński Jacek, Kozdroń Jerzy, Kozłowska-Rajewicz Agnieszka, Kropiwnicki Robert, Krupa Adam, Krząkała Marek, Kulas Jan, Kulesza Tomasz, Kuriata Jan, Kłosin Krystyna, Lamczyk Stanisław, Lenz Tomasz, Leszczyna Izabela, Libicki Jan Filip, Litwiński Arkadiusz, Matusik-Lipiec Katarzyna, Małecka-Libera Beata, Miodowicz Konstanty, Mroczek Czesław, Mrzygłocka Izabela Katarzyna, Mucha Joanna, Młyńczak Aldona, Mężydło Antoni, Naguszewski Tadeusz, Neumann Sławomir, Niesiołowski Stefan, Nowak Tomasz Piotr, Nykiel Mirosława, Okrągły Janina, Okła-Drewnowicz Marzena, Olechowska Alicja, Olejniczak Danuta, Olszewski Paweł, Orzechowski Andrzej, Orzechowski Maciej, Ołowski Piotr, Oświęcimski Konstanty, Pacelt Zbigniew, Pahl Witold, Patalita Tadeusz, Piechota Sławomir, Pierzchała Elżbieta, Pietraszewska Danuta, Piotrowska Teresa, Pisalski Grzegorz, Pitera Julia, Pięta Jarosław, Pluta Mirosław, Pomaska Agnieszka, Preiss Sławomir, Raba Norbert, Raczkowski Damian, Radziszewska Elżbieta, Raniewicz Grzegorz, Raś Ireneusz, Redzimski Leszek, Ross Tadeusz, Roszak Grzegorz, Rozpondek Halina, Rusinowska Beata, Rutkowska Dorota, Rutnicki Jakub, Rybicki Sławomir, Rynasiewicz Zbigniew, Rzymełka Jan, Rząsa Marek, Saługa Wojciech, Schetyna Grzegorz, Sekuła Mirosław, Siedlaczek Henryk, Sitarz Witold, Skowrońska Krystyna, Smolarz Tomasz, Stuligrosz Michał, Suski Paweł, Sycz Miron, Szczerba Michał, Szejnfeld Adam, Sztolcman Grzegorz, Szulc Jakub, Szumilas Krystyna, Szydłowska Bożena, Sławiak Bożena, Tomaszak-Zesiuk Irena, Tomański Piotr, Tomczak Jacek, Tomczyk Cezary, Tomczykiewicz Tomasz, Tusk Łukasz, Tyszkiewicz Robert, Urban Cezary, Van der Coghen Piotr, Wielichowska Monika, Witkowski Radosław, Wojnarowski Norbert, Wojtkowski Marek, Wolak Ewa, Wykręt Adam, Zacharewicz Jacek, Zakrzewska Jadwiga, Zaremba Renata, Zawadzki Ryszard, Zieliński Marek, Ziemniak Wojciech, Ziętek Jerzy, Śledzińska-Katarasińska Iwona, Śliwińska Anna, Żmijan Stanisław, Żyliński Adam
PSL:
Grzeszczak Eugeniusz, Kasprzak Mieczysław, Kierzkowska Ewa, Krzyśków Adam, Maliszewski Mirosław, Olas Stanisław, Pawlak Waldemar, Racki Józef, Rakoczy Stanisław, Sztorc Andrzej, Żelichowski Stanisław, Łopata Jan
SDPL: Ciemniak Grażyna
Ta lista to jest idealny poradnik wyborcy!
Wystarczy ten poradnik rozeslac mailem wszystkim znajomym, a oni niech sobie te liste wydrukuja, niech zabiora do punktu wyborczego i niech porownaja nazwiska na tej liscie z nazwiskami na kartce wyborczej!
I od razu beda wiedzieli, co dalej robic, ZEBY SWOICH LOKALNYCH SPRZEDAWCZYKOW WYELIMINOWAC Z GRY!!!
super to jakis konkret a nie glupoty.chociaz glupota to jest gadac tutaj no nie?
Pozdrawiam
Na ten stan ducha i umyslu zalecam egzorcyzmy i..oklady z borowiny.super..polecam..
PO trafiło na ciężkie czasy kryzysu, jednak "jakoś" na razie brniemy do przodu. To stateczna polityka.
Jednak- proszę państwa- może warto WRESZCIE odsunąć SKAMIELINY' OD KORYTA (PIS PO SLD), POZWOLIĆ NA ŚWIEŻOŚĆ??
JESTEM KATOLICZKĄ I GŁOSUJĘ NA JANUSZA PALIKOTA.
Ma DOBRE POMYSŁY NA GOSPODARKĘ, nie zależy mu na własnych profitach, jest przedsiębiorczy, stawia na państwo opiekuńcze, jeszcze większe zbliżenie z Unią. Potrafił wiele razy w dość kontrowersyjny sposób przedstawić nam GORZKĄ PRAWDĘ O NAS SAMYCH. Takich ludzi w polityce nam trzeba. Polityki dla ludzi, nie dla partii.
A kościół?.. GDY USŁYSZAŁAM NA KAZANIU KOŚCIELNYM NAKAZ (!) GŁOSOWANIA NA PIS; PO TYM,JAK MOJA CÓRKA HARCERKA DOZNAŁA AGRESJI ZE STRONY BABĆ- elektoratu PISu- furiacko BRONIĄCYCH KRZYŻA (którego harcerze w końcu postawili- na pewno nie po to, by Najważniejszy Chrześcijański Symbol plugawić nienawiścią polityki)- PYTAM SIĘ: GDZIE SĄ W TYM WSZYSTKIM CHRZEŚCIJAŃSKIE WARTOŚCI??? Gdzie trwanie, jako opoka miłosierdzia? Jezus Chrystus nie odtrącił Marii Magdaleny, prostytutki. Kazał miłować bliźniego jak siebie samego, przebaczać. Dlaczego Kościół ukazuje nienawiść?? Odtrąca 'tych innych'? Stanowcze NIE dla dalszego łączenia kościoła i polityki- także na płaszczyźnie finansowej- te pieniądze państwo powinno przeznaczyć na KULTURĘ.
Że niby Pan Palikot, startując ze swą karierą w Ozonie, daje świadectwo swej niestateczności poglądów? Czerwony Kapturek? Wartości katolickie są uniwersalnymi zasadami moralnymi, o których może pisać każdy. To zupełnie coś innego, niż sprawa naszego kleru.
.
planowane są prace mające pogłębić kanał - więc pański argument że do Świnoujścia nie mogłyby wpływać statki o dużym zanurzeniu bo nie wpłyną na Bałtyk jest strzałem kulą w płot
a co pan miał w szkole z geografii panie Halicki - pański nauczyciel musi się teraz bardzo za pana niewiedzę wstydzić
no wlasnie nie prywatny folwark.a robisz cos sensownego?bo my tu w luxemburgu to jakies takie same moherowe berety.niewyksztalcone i z malych miast.:)
no wlasnie nie prywatny folwark.a robisz cos sensownego?
jednym słowem prywatny folwark ta Polska
ma moje poparcie w 100%
Pozdrawiam
O.K. mam sposob
no wiec tak my wysylamy stad kupe kasy.zgoda ze pilnujemy zeby nie trafiala w rece tzw.mlodych wyksztalconych z duzych miast tylko do konkretnych ludzi ktorzy robia cos sensownego.ale to Wy musicie sie zorganizowac zebysmy my nie mieli wrazenia ze jestescie studnia bez dna.ta akcja kibicow mi sie podoba::)
nie bardzo moge Ci odpowiedziec bo mnie banuja chociaz jak na standardy zachodnie chyba mowoe o.k.