"Udział w wyborach traktujemy jako obowiązek, nie będziemy się uchylać od wsparcia PiS" - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie Łopiński, który był ministrem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że wśród ludzi zaangażowanych w jego działalność ruchu jest bardzo wielu wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. Jak dodał, jako prezes ruchu wyobraża sobie, że będą oni kandydować "tylko z jednej listy, tylko z listy PiS".

Reklama

Dopytywany, Łopiński poinformował, że będzie kandydował do Sejmu. Nie chciał powiedzieć z jakiego okręgu. "Dostałem taką propozycję, rozważyłem ją. Nie podejmowałem tej decyzji w pośpiechu, długo nad tym myślałem, ale moja odpowiedź brzmi: tak, będę kandydował" - oświadczył.

Wiceprezes Ruchu im. L. Kaczyńskiego, b. wiceszef Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin, powiedział z kolei, że on nie dostał jeszcze propozycji startu w wyborach. Jak dodał, "rozmowy trwają". Zaznaczył jednocześnie, że jeśli dostanie taką propozycję, na pewno nie będzie się uchylał od udziału w wyborach.

"Uważam, że to jest nasz obowiązek, żeby w tych wyborach kandydować, bo jeśli mamy skutecznie propagować myśl polityczną Lecha Kaczyńskiego i przekładać ją na bieżącą politykę, to miejscem gdzie można to robić jest parlament" - ocenił.

"Ruch jest oczywiście bytem politycznym, natomiast nie jest partią polityczną, nie ma takich ambicji, nie chce się przekształcać w partię polityczną" - podkreślił Łopiński. Jak powiedział, ruch jest "miejscem dla osób, które nie są zainteresowane funkcjonowaniem w ramach partii politycznej, bo one taką partię mają, tą partią jest PiS".

Poinformował ponadto, że złożył w warszawskim sądzie wniosek o rejestrację stowarzyszenia: Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. "Czekamy na rejestracje" - dodał. "Lech Kaczyński zostawił nam bardzo bogatą spuściznę i my jako ruch społeczny jego imienia będziemy się tej spuścizny upowszechnianiem zajmować" - powiedział.

Łopiński zaznaczył, że ruch jest propozycją dla osób indywidualnych, "jest też ofertą dla tych wszystkich organizacji, które - oczywiście przy zachowaniu autonomii działania - chciałyby być połączone jakąś wspólną myślą ideową".

Jak poinformował, powołano też we wszystkich województwach regionalnych koordynatorów, którzy mają ułatwiać porozumienie tych wszystkich organizacji na ich terenie, które chcą włączyć się w aktywność ruchu. Sasin powiedział z kolei, że od piątku na stronie internetowej ruchu www.lechkaczynski.pl uruchomiono moduł, umożliwiający elektroniczne zgłoszenie chęci przyłączenia się do ruchu.