W środę Trybunał, który zajmował się wnioskiem PiS, orzekł m.in., że możliwość dwudniowych wyborów jest niezgodna z konstytucją. Stwierdził także, że wprowadzenia jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu nie narusza ustawy zasadniczej. Uznał za niezgodny z konstytucją zakaz używania w kampanii wyborczej billboardów i spotów. Orzekł też, że nie naruszają jej zapisy o głosowaniu w wyborach przez pełnomocnika i o głosowaniu korespondencyjnym dla Polaków za granicą.

Reklama

"Dobrze się stało, że te sprawy zostały przejrzyście wyjaśnione i w tej chwili wiemy, na jakich zasadach będzie organizowana kampania wyborcza. W moim przekonaniu mamy teraz dość przejrzystą sytuację" - powiedział Pawlak na konferencji prasowej w Sejmie.

Wicepremier przyznał, że posłowie czasami w swojej twórczości sejmowej przesadzają i dają się zwieść "owczemu pędowi".

"Chwała Bogu, że Trybunał Konstytucyjny ma trochę bardziej refleksyjne podejście do życia i nie daje się zwieść takiemu owczemu pędowi, który nam czasami towarzyszy przy niektórych rozwiązaniach, bo tutaj przy Kodeksie wyborczym było trochę za dużo takiego świętoszkowatego podejścia do tych rozwiązań" - powiedział szef PSL.

Jego zdaniem, uznanie przez TK za konstytucyjne wprowadzenie wyborów jednomandatowych do Senatu jest to dobra wiadomość. Według niego, przez to Senat będzie mógł przeobrażać się w izbę samorządowo-gospodarczą.

"Jeżeli chodzi o sprawę dwudniowych wyborów, to takie proste czytanie ze zrozumieniem konstytucji wskazywało, że tutaj raczej wątpliwości nie ma. I Trybunał Konstytucyjny tę sprawę jednoznacznie wyjaśnił, czyli nie ma pokusy kombinowania przy tej instytucji wyborów" - zaznaczył Pawlak.

Za ciekawe wicepremier uznał wyrok Trybunału ws. zakazu używania w kampanii wyborczej billboardów i spotów. "Tutaj widać Trybunał stanął na straży wolności wypowiadania opinii i uznał, że partie polityczne nie są osobami prawnymi ułomnymi, tylko mogą w pełnym zakresie korzystać z praw i wolności, które są dostępne dla innych osób prawnych" - dodał.(PAP)

agy/ par/ jbr/
Reklama