"Telewizja została zawłaszczona przez byłych neonazistów i wszechpolaków. Dziś jej społeczną misję realizują ludzie, których zapewne nie wpuścilibyście do domu. Ale mimo to są w Waszych domach. Każdego dnia przez godzin, od momentu, kiedy włączacie telewizor" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Krauze. Wielu artystów z oburzeniem pisze o braku reakcji polityków, KRRiT i środowisk artystycznych na to, że telewizją kieruje neofaszysta.

Reklama

>>>Tak działa TVP pod rządami Farfała

Pod apelem o zbojkotowanie Telewizji Polskiej w dniu 3 maja podpisali się: przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, reżyser Andrzej Wajda, reżyserka Agnieszka Holland, reżyser Kazimierz Kutz, reżyserka Małgorzata Szumowska, aktorka Joanna Szczepkowska, poetka Julia Hartwig, aktor Jan Nowicki, muzyk Wojciech Waglewski, reżyser Jan Klata i scenarzysta Andrzej Saramonowicz.

>>>Rzeczniczka TVP zwolniona dyscyplinarnie

Artyści apelują o dołączenie się do nich i wywarcie presji na politykach i ludziach odpowiedzialnych za polskie media publiczne, aby oczyścili TVP z antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu. "Trzeba zrobić wszystko, poruszyć wszelkie siły, żeby ratować to medium właśnie teraz, kiedy może stać się wielką społeczną siłą i służyć otwartości na świat" - pisze w swoim liście aktorka Joanna Szczepkowska.

>>>Telewizja Polska płaci dyrektorom podwójnie