Kościelne obchody tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku władze PRL potraktowały jak wojnę na śmierć i życie. Przez media przetoczyła się fala zajadłej krytyki słynnego listu biskupów polskich do niemieckich ("przebaczamy i prosimy o przebaczenie"). Pod auspicjami PZPR zorganizowano alternatywne obchody rocznicy, akcentując jej świecki charakter, których wyrazem była m.in. akcja budowania tysiąca szkół na tysiąclecie państwa polskiego. Z kuriozalną reakcja spotkała się zaincjowana przez prymasa Wyszyńskiego peregrynacja po kraju kopii obrazu Najświętszej Marii Panny z Jasnej Góry. Zmotoryzowani milicjanci śledzili kondukty od diecezji do diecezji, blokowali ruch ulicznych, zdarzały się też przypadki konfiskowania i przetrzymywania relikwii pod strażą.

Reklama

Fascynującą kolekcję o czasach PRL-u znajdziesz w sklepie LITERIA.pl >>>

Rok 1966 miał też weselsze oblicze. Na ekranach pojawili się "Czterej pancerni i pies", do dziś jeden z telewizyjnych samograjów i polskich seriali wszechczasów. Miarą niewiarygodnej popularności filmu były nie tylko pustoszejące ulice w czasie emisji, ale także kilkudziesięciotysięczne tłumy widzów, które gromadziły organizowane na stadionach spotkania z odtwórcami głównych ról. Osadzony w polskich realiach serial zrobił zdumiewającą karierę za granicą. Kiedy wyemitowała go telewizja w Papui-Nowej Gwinei, u jednym z miejscowych plemion popularnymi imionami dla noworodków stali się... Gustlik, Janek i Marusia.

W tym samym roku ukazał się "Pan Samochodzik i Templariusze", jeden z najpopularniejszych tomów kultowej serii Zbigniewa Nienackiego.

Jesienią z taśm produkcyjnych zjechały pierwsze egzemplarze Fiata 125 pl. Tak rozpoczęła się era "mercedesa z Żerania", przez ponad dekadę będącego szczytowym osiągnięciem przemysłu motoryzacyjnego PRL. Jeździli nim peerelowski Kojak (porucznik Borewicz w serialu "07 zgłoś się") oraz peerelowski Bond (dziennikarz Maj z "Życia na gorąco"). Pod koniec lat 70. dużego fiata zastąpił polonez.

Kolejny, trzynasty tom wielkiej kolekcji DZIENNIKA "Historia PRL" trafi do sprzedaży 25 maja.

p

Reklama

SPRAWDŹ WCZEŚNIEJSZE TOMY Z KOLEKCJI "HISTORIA PRL":

Wielka Kolekcja DZIENNIKA: "Historia PRL. 1944-89" >>>

Lata 1946-47: Entuzjazm odbudowy >>>

Lata 1948-49: Chopin, baby boom i kaowiec >>>

Lata 1950-51: Atak stonki i bikiniarze >>>

Lata 1952-53: Stalinogród i początki telewizji >>>

Lata 1954-55: Stadion, Murzyni i telewizor >>>

Rok 1956: Śmierć Bieruta, odwilż, Junak >>>

Lata 1957-58: Jazz, Cybulski i Tytus >>>

Lata 1959-60: Luz, jazz i rock and roll >>>

Lata 1961-62: Holland, Polański i ortalion >>>

Lata 1963-65: Wojtyła, Demarczyk i Opole >>>



Wielka kolekcja DZIENNIKA "Historia PRL: 1944-1989" bez kolejek i czekania - ZAPRENUMERUJ!