"Waga znalezisk świadczy, że między VII a IX w n.e. było to główne centrum ekspansji Imperium Wari w tej części Andów, a zarazem jedna z głównych nekropoli tej kultury poza stolicą" - mówi Giersz. W projekcie biorą udział również specjaliści z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego Peru i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

Reklama

Komory grobowe odkryto w zeszłym roku w monumentalnej budowli w kształcie podłużnej platformy o wymiarach 200 na 60 m i wysokości 20 m. Cała konstrukcja jest wykonana z cegły mułowej, którą częściowo pokryto blokami kamiennymi. Założenie funkcjonowało w drugiej połowie I tysiąclecia n.e.

"Natrafiliśmy na zaskakująco bogate wyposażenie grobowe zmarłych. Tworzyły im srebrne naczynia, biżuteria, pięknie zdobione tkaniny oraz importowane dobra luksusowe w postaci obsydianowych grotów, ceramiki, ceremonialnych drewnianych kubków pochodzących znad jeziora Titicaca czy muszli z tropikalnych wód morskich Ekwadoru" - wylicza dr Giersz.

Według archeologów stanowisko to jest jednym z najważniejszych ośrodków władzy i bogatym cmentarzyskiem elit przedhiszpańskiej kultury Wari na północnym wybrzeżu Peru.

Wykopaliska spotkały się wielkim odzewem w mediach peruwiańskich. Obszerny materiał na ich temat zamieścił m.in. największy dziennik w tym kraju "El Comercio".

Kolejny sezon prac rozpocznie się w sierpniu 2011 roku.