Rafał Rogalski, pełnomocnik prawny Jadwigi Kaczyńskiej, a także bliskich kilku innych ofiar katastrofy smoleńskiej, jest jednym z najczęściej pojawiających się w mediach prawników. Jego sylwetkę oraz historię kariery opisuje "Polska The Times".

Reklama

Adwokat, który marzył od dziecka, by zostać prokuratorem, pochodzi z Nysy. Skończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, był świetnym studentem. Okazało się jednak, że ma nowotwór, musiał poddać się wyniszczającemu leczeniu. Gdy stawił się na egzaminie kończącym aplikację prokuratorską, był bardzo słaby, a mimo to osiągnął jeden z najlepszych wyników. Nie podjął się jednak pracy w prokuraturze, a wpisał na listę radców prawnych, a potem adwokatów. Po pewnym czasie kolega zaproponował mu pracę w gabinecie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

>>> Mecenas Rogalski mówi, kiedy dokładnie zdradzono Lecha Kaczyńskiego

Wkrótce Rogalski został pełnomocnikiem jednej z rodzin oskarżających znanego kardiochirurga Mirosława G. o błędy w sztuce lekarskiej. Jego determinacja, odwaga i ambicja spodobały się politykom PiS. Właśnie do niego zwróciła się Kancelaria Prezydenta w związku z atakami, jakie przypuszczali na Lecha Kaczyńskiego Janusz Palikot i Stefan Niesiołowski. Właśnie do Rogalskiego zwrócił się po 10 kwietnia Jarosław Kaczyński, czyniąc go pełnomocnikiem Jadwigi Kaczyńskiej. Potem przyszli bliscy innych ofiar, w tym wdowa po Przemysławie Gosiewskim. "Nie pamiętam, kto mi go polecił. Ale to rzeczowy i pracowity adwokat, cierpliwy i dociekliwy, bardzo merytoryczny" - mówi o adwokacie Beata Gosiewska.

Dziś, jak ocenia wielu kolegów z palestry, Rogalski jest bardziej politykiem, a może nawet celebrytą, niż adwokatem. "Adwokat może oczywiście chodzić do mediów, ale nie powinien się w nich wypowiadać o sprawach, które prowadzi. Albowiem zawsze znajdzie się na granicy naruszenia tajemnicy adwokackiej" - mówi "Polsce The Times" mecenas Jacek Kondracki.

>>> Nad Smoleńskiem rozpylono hel? Tak podejrzewa mec. Rogalski

Jeden z anonimowych rozmówców gazety mówi z przekąsem, że patrząc na ofertę kancelarii Rogalskiego, musi on być geniuszem. "Żaden normalny prawnik na tylu zagadnieniach się nie zna" - dodaje.

Czy Rafał Rogalski wejdzie polityki? Rozmówca "Polski" tego nie wyklucza. "Jest bardzo ambitny. Ma niewątpliwie parcie na robienie kariery, nawet politycznej, bo kto wie, może go Jarosław Kaczyński wpisze na listy wyborcze" - dodaje.