Główne przyczyny spadku powołań, to m.in. niż demograficzny, wyjazdy młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy i brak wystarczającego świadectwa życia chrześcijańskiego u wielu kapłanów - ocenił bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele Powszechnym.
Biskup Lechowicz dodał, że najwłaściwszą formą duszpasterstwa powołaniowego jest świadectwo życia kapłanów, którzy swoją postawą dają świadectwo wierności nauce Chrystusa. Wyraził nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania, zwłaszcza w kontekście beatyfikacji Jana Pawła II wpłynie na wzrost powołań do kapłaństwa.
Jak podkreślił ks. Dziewiecki, o kryzysie powołań kapłańskich i zakonnych w Europie mówi się od kilku dziesięcioleci, jednak "w rzeczywistości wyraźny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego nie jest wynikiem kryzysu powołań".
"Bóg nie przestaje wybranym przez siebie ludziom proponować kapłaństwo czy życie zakonne, podobnie jak nie przestaje większości młodych ludzi powoływać do małżeństwa i rodziny. Nie mamy zatem do czynienia z kryzysem powołań, lecz z kryzysem osób powołanych (wiele osób ma powołania, ale nie wszyscy je w sobie odkrywają - PAP)" - wyjaśnił krajowy duszpasterz powołań.
Podkreślił, że jest mniejsza liczba powołań, ale za to jakość tych powołań jest znacznie dojrzalsza i wartościowa; przykładem tego może być fakt - jak mówił - że na pierwszym roku w seminarium diecezji warszawskiej jest 24 alumnów, a połowa z nich ma już ukończone wyższe studia.
"Nie możemy iść na ilość powołań kapłańskich, ale na ich jakość. Niech będzie nawet mniej kapłanów, ale za to wartościowych, którzy swoim świadectwem życia będą świadczyć o Chrystusie" - uważa ks. Dziewiecki.
Na nowe wyzwania zakonów zwróciła uwagę przewodnicząca Komisji Powołaniowej przy Konsulacie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Żeńskich siostra benedyktyna Krystiana Chojnacka. "Zakony powinny dążyć do aktualizacji swoich charyzmatów, szukając swojego miejsca we współczesnej rzeczywistości, w której muszą prowadzić swoją działalność duszpasterską" - podkreśliła.