"Wybierają numery osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i np. obawiają się, że jeśli nie oddzwonią mogą stracić intratne zamówienie. Rozłączają się na tyle szybko by ofiara nie odebrała połączenia lub dzwonią w godzinach, w których prawdopodobnie go nie odbierze" - relacjonował w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Reklama

Jak dodał, gdy dana osoba oddzwania na numer, który pojawi się na wyświetlaczu jej połączenia traktowane jest jako połączenie Premium (o podwyższonej opłacie). Proceder opiera się na zasadzie działania numerów telefonów pod którymi można brać udział np. w loteriach czy konkursach. Różnica jest jednak taka, że osoba oddzwaniająca nie zdaje sobie sprawy z kosztów takiej usługi.

"Taki numer składa się zwykle z sześciu cyfr. Konto osoby dzwoniącej jest automatycznie obciążane. Oszuści wyłudzają w ten sposób jednorazowo kilkadziesiąt, a nawet do kilkuset złotych" - dodał Sokołowski.

Policjanci apelują o zgłaszanie się wszystkich, którzy podejrzewają, że mogli zostać w ten sposób oszukani. "Postarajmy się też zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które będą mogły pomóc w ustaleniu sprawców" - dodał.