Zgodnie z informacjami portalu gazeta.pl, urzędnicy ratusza zapewniają, że o decyzji w sprawie centrum Nowy Wspaniały Świat, prowadzonego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, wydawcę Krytyki Politycznej, zdecydowały procedury, a nie polityczne zamieszanie wokół lokalu podsycane szczególnie przez PiS po Marszu Niepodległości. - Do nieruchomości, w której mieści się siedziba redakcji i kawiarnia, są roszczenia spadkobierców właścicieli. Słuszne i udokumentowane, czego konsekwencją będzie zwrot majątku. Sprawa najmu rozwiązuje się sama - mówi "Gazecie" prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. I dodaje: - Mam wrażenie, że domagający się usunięcia Krytyki z tego lokalu zapomnieli o podstawowych faktach, m.in. o tym, że trzyletnia umowa ze stowarzyszeniem kończy się w sierpniu 2012 r.

Reklama

Środowiska prawicy chciały usunąć Krytykę w związku z wydarzeniami 11 listopada na Nowym Świecie. Policja zatrzymała tam kilkudziesięciu antyfaszystów, głównie z Niemiec, którzy wybierali się na blokadę Marszu organizowanego przez Porozumienie 11 Listopada, którego sygnatariuszem była KP.

Jak udało się ustalić dziennikarzom "Gazety" w biurze nieruchomości, "okoliczności" są następujące. - Byli właściciele mają udowodnione prawo do majątku, zwrot jest przesądzony - wyjaśnia jego dyrektor Marcin Bajko. Nie potrafi podać dokładnego terminu oddania nieruchomości. - Ale chcemy zwrócić lokal bez najemcy - wyjaśnia.

Dorota Głażewska z Krytyki twierdzi, że nie dotarły do niej oficjalne informacje o zakończeniu umowy najmu z początkiem sierpnia 2012. Przeciwnie, jeszcze w październiku śródmiejscy urzędnicy nie wykluczali przedłużenia jej na kolejne miesiące.