Samorządowcy postanowili wyróżnić byłego prezydenta "za szczególne zasługi i wyjątkowy wkład w rozwój demokracji do odzyskania niepodległości przez narody Europy Środkowo-Wschodniej". W uchwale o nadaniu Wałęsie honorowego obywatelstwa miasta - przypomnianej przez przewodniczącego Rady Miasta Elbląga Jerzego Wcisłę - podkreślono też, że Lech Wałęsa jest "jednym z twórców NSZZ +Solidarność+, uosobieniem pamięci narodowej w krzewieniu prawdy o ofiarach Grudnia '70".

Reklama

Uroczystość odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w obecności radnych, parlamentarzystów i zaproszonych gości. Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zwrócił uwagę, że rok 2011 jest szczególny, gdyż mija właśnie 30 lat "od wydarzeń, które zainicjowały zryw wolnościowy pod sztandarami NSZZ +Solidarność+", a którego przywódcą był Lech Wałęsa. Przypomniał, że mieszkańcy Elbląga czynnie uczestniczyli w tych niepodległościowych wydarzeniach, przelewając także krew. Nazwał Lecha Wałęsę "ikoną walk niepodległościowych i twórcą transformacji w Środkowo-Wschodniej Europie".

Laureat, dziękując za wyróżnienie i włączenie go do elbląskiej społeczności, powiedział, że ludzie walczący w grudniu '70, jak i ci, upokorzeni w grudniu '81, należą do wyjątkowego pokolenia - pokolenia, które w ostatecznym rozrachunku wywalczyło dla Polski wolność.

Podkreślił, że ogromnie zasłużony dla w zrywu niepodległościowego Polaków był Ojciec Święty Jan Paweł II. "On nas organizował do modlitwy, nie do walki, ale dzięki temu zobaczyliśmy, ilu nas jest" - podkreślił. Dodał, że teraz "gdy chwieje się Unia Europejska i są wątpliwości, jak ma ona funkcjonować, powinniśmy wrócić do tamtych czasów". "Wystarczy, żeby ludzie uwierzyli i chcieli chcieć, to zmienią, tak jak wówczas, Polskę, Europę i świat" - powiedział.

Po wystąpieniach wręczono Wałęsie specjalną uchwałę o nadaniu mu tytułu honorowego obywatela Elbląga. Były prezydent otrzymał też podarunki - m.in. cyfrową ramkę ze zdjęciami Elbląga. Wręczono mu także rycinę z elbląskim Pomnikiem Ofiar Grudnia '70.

Były prezydent wysłuchał przygotowanego specjalnie dla niego koncertu w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej; wykonano utwory Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara. Następnie otworzył w Ratuszu Staromiejskim wystawę pamiątek i dokumentów pochodzących z okresu stanu wojennego. Zgromadzono na niej m.in. zdjęcia manifestacji i demonstracji, jakie odbywały się na ulicach Elbląga, a także kartki żywnościowe, bony towarowe, ulotki, prasę podziemną oraz obwieszczenia i zarządzenia informujące o wprowadzeniu stanu wojennego.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2012 r.