Na ogłoszone w połowie listopada ubiegłego roku zaproszenie do potencjalnych partnerów wpłynęło pięć ofert. Po analizie, na tzw. krótkiej liście umieściliśmy dwa koncerny; obydwa azjatyckie - powiedziała dziennikarzom w Rudzie Śląskiej prezes KW.
Dodała, że wstępne rozmowy z oferentami będą prowadzone jeszcze w lutym, a bardziej szczegółowe - w marcu. Równolegle rozpoczynają się prace nad wstępnym studium wykonalności, które zrobi zewnętrzna firma. Właśnie rusza przetarg na jej wyłonienie. Studium ma m.in. określić podstawowe parametry techniczne inwestycji.
Wstępne rozmowy z oferentami podejmiemy już na przełomie stycznia i lutego. Natomiast w marcu będziemy chcieli przedłożyć oferentom wstępne założenia techniczne - powiedziała prezes Kompanii. Nie sprecyzowała, w jakim terminie KW będzie chciała wyłonić partnera do budowy elektrowni. Nie zdradziła też nazw koncernów z krótkiej listy.
Zgodnie z opublikowanym w listopadzie zeszłego roku ogłoszeniem, KW szuka partnera do współpracy w projektowaniu, finansowaniu i budowie bloku energetycznego o mocy 900 megawatów, opartego na węglu kamiennym.
Nowy blok energetyczny ma być wysokosprawny (jego minimalna sprawność ma wynosić 45 proc.) oraz niskoemisyjny.
Kompania chciałaby, aby blok energetyczny został wybudowany w formule spółki celowej z partnerem. KW chciałaby mieć w niej do 49 proc. udziałów. Firma nie chce mieć większości w spółce, ale chce zachować realny wpływ na jej funkcjonowanie. Lokalizacja elektrowni nie jest na razie przesądzona. Jedną z możliwych jest Wola w gminie Miedźna, w powiecie pszczyńskim.
Budowa, wspólnie z partnerem z branży energetycznej, elektrowni węglowej, to jedno z założeń nowej strategii Kompanii. Wcześniej spółka przygotowywała podobny projekt z koncernem RWE, jednak inwestor ten wycofał się z tego przedsięwzięcia.