Były ubek skazany. Torturował żołnierzy AK

Sąd w Bydgoszczy skazał byłego funkcjonariusza UB za torturowanie więźniów z AK. Sędzia uznał, że 91-letni mężczyzna powinien karę odsiedzieć i wymierzył wyrok bez zawieszenia kary.

wróć do artykułu
 • ~bzdury
  (2013-09-24 05:15)
  W UB byli prawie sami Żydzi i Rosjanie
 • ~PiSarz II
  (2013-09-19 16:17)
  Odpowiedz "policjantowi" : II RP po zamachu majowym Pilsudskiego przestala byc panstwem demokratycznym, a jeszcze wczesniej polska demokracje bardzo oslabilo zamordowanie prezydenta Narutowicza przez polskiego endeka. Zatem owczesna polska policja i KOP nie posiadaly standardow zachowania typowych dla demokracji. Nie znaczy to jednak, ze polscy ubecy przed II Wojna Swiatowa w II RP - jak to ujales - "dostawali w morde", bo ci Polacy, ktorzy byli komunistami w II RP, to zostali wymordowani przez Stalina, gdyz Stalin chcial miec w Polsce nie wspolpracownikow lecz mowiace narzedzia. Dlatego w UB znalezli sie osobnicy, ktorzy swoja wiedze polityczna czerpali z radzieckich ulotek. Jan Tomasz Gross w swojej ksiazce p.t. "The Fear. Anti-Semitism in Poland after Auschwitz" przeanalizowal sklad polskiego UB i wykazal, ze w ogromnej wiekszosci polscy ubecy byli ludzmi z brakami w wyksztalceniu, ktore - jak ironicznie zauwazyl profesor Gross - "pilnie wymagaly uzupelnienia", bo wiekszosc raportow polskich ubekow zostala napisana z bledami ortograficznymi i gramatycznymi. Polscy ubecy byli w ogromnej wiekszosci nie przedwojennymi opozycjonistami, tylko prymitywnymi Polaczyszkami, ktorzy przylaczyli sie do ludzi radzieckich w zamian za chleb, slonine i wodke.
 • ~PiSarz
  (2013-09-19 15:53)
  Odpowiedz "policjantowi" : II RP istotnie nie byla panstwem demokratycznym, ale nieprawda jest, ze polscy ubecy przed wojna "dostawali w morde", bo polscy przedwojenni komunisci zostali wymordowani przez Stalina, ktory chcial miec w Polsce swoich slepo mu oddanych osobnikow. Polskie UB skladalo sie glownie z karierowiczow - nieraz z przeszloscia w policji II RP. Jednym z przykladow takiego polskiego ubeka jest dziadek bylej polskiej komisarz UE Danuty Huebner (z domu Mlynarska), ktory przed II Wojna Swiatowa byl polskim sanacyjnym policjantem, a po II Wojnie Swiatowej zostal polskim ubekiem i wykazal sie bestialstwem podczas przesluchan bylych zolnierzy AK na posterunku UB w Nisku ( dzis Nisko jest w Wojewodztwie Podkarpackim).
 • ~PiSarz
  (2013-09-19 15:45)
  Odpowiedz dla "o co chodzxi" : watpie w Twoja argumentacje, bo gdyby tak bylo to, po osiagnieciu wieku dojrzalego zrobilby cos, aby zadoscuczynic swoim ofiarom.
 • ~PiSarz
  (2013-09-19 15:42)
  Odpowiedz "Zolnierzowi" : akta UB nie sa wiarygodne, wiec moze przed wydaniem twojego osadu zapytasz o zdanie takze tych, ktorzy byli przesladowani przez UB, bo to jest normalna procedura sadowa stosowana w demokratycznych panstwach.
 • ~PiSarz
  (2013-09-19 15:38)
  Odpowiedz "piastowi" . nie mam zamiaru ustosunkowywac sie do twoich rasistowskich pogladow n.t. Kalmukow, ktorzy sa takim samym ludem jak wiele innych ludow, bo to jest zadanie dla polskiej prokuratury, ale twoje zdanie n.t. tego, co sie po wojnie dzialo w Polsce wymaga uzupelnienia, gdyz opisales tylko maly fragment powojennej polskiej rzeczywistosci, bo przeciez polskie UB nie walczylo tylko z bandami i faszystowskimi polskimi oddzialami NSZ, lecz takze przesladowalo polska demokratyczna organizacje samoobrony WiN oraz wiele Polek i wielu Polakow, ktorzy nie angazowali sie w polityke, a mieli - wowczas nieszczescie - bo nalezeli do polskiej inteligencji (polskiej szlachcie premier Cyrankiewicz masowo dawal paszporty, bo i on byl polskim szlachcicem) oraz do polskiej burzuazji. Polskie UB przesladowalo takze apolitycznych Polakow wracajacych po wojnie do Polski z Anglii, bo wracali z kraju demokratycznego. Najbardziej znany jest przypadek kapitana Skalskiego, ktory byl jednym z bohaterow Bitwy o Wielka Brytanie, a po powrocie do Polski zostal aresztowany przez UB i byl przez Polakow z UB bestialsko torturowany, gdyz Polacy z UB starali sie zmusic kapitana Skalskiego do zlozenia nieprawdziwych zeznan.
 • ~PiSarz
  (2013-09-19 15:24)
  Odpowiedz "Slowianinowi" : po 1945 roku istotnie nie bylo juz AK, tylko bylo WiN, ktore nie bylo banda, lecz polska organizacja samoobrony, ktora starala sie wprowadzic w Polsce demokracje. W Polsce dzialaly tez rozne bandy oraz UB, ktore bylo organizacja zbrodnicza majaca na celu wprowadzenie w Polsce systemu totalitarnego. W przypadku tych zolnierzy AK, ktorych torturowal polski funkcjonariusz UB, nie chodzi wiec o zolnierzy WiN, ani o bandytow, lecz o zolnierzy AK, ktorzy po II Wojnie Swiatowej porzucili dzialalnosc zbrojna i chcieli tylko zyc spokojnie i spokojnie pracowac, a ten polski funkcjonariusz UB torturowal ich, bo chcial sie wykazac gorliwoscia w tzwn. "zwalczaniu reakcyjnego podziemia" i wymyslil sobie zarzuty, a nastepnie chcial tych Polakow, ktorzy po wojnie wybrali apolitycznosc, zmusic do nieprawdziwych zeznan, ktore zapewnilyby temu polskiemu funkcjonariuszowi awans za gorliwosc w sluzbie. Naucz sie "Slowianinie" logicznego myslenia, a nie wypisuj inwektyw pod adresem spokojnych Polakow. A tak nawiasem mowiac, to wspomniany przez Ciebie "Ogien" przed zalozeniem swojej bandy byl kapitanem Armii Ludowej, wiec nie szukaj winy w demokratycznej organizacji Wolnosc i Niezawislosc, tylko za haniebna postawe "Ognia" obwiniaj jego oficera politycznego z Armii Ludowej, ktory nie potrafil owemu Kurasiowi (to jest nazwisko "Ognia") przyswoic nawet podstawowych zasad wspolzycia miedzyludzkiego.
 • ~Historyk
  (2013-09-18 21:48)
  Do Słowianina- Aby móc się wypowiadać trzeba mieć wiedzę, Ty zaś jesteś kompletnym tłukiem i debilem , mózgu starcza Ci jedynie na podtrzymanie czynności życiowych i fizjologicznych.Jako jednostkę nie przydatną społeczeństwu w pierwszej kolejności otrzymał byś skierowanie do gazu,gdyż oddychanie tlenem zryło Ci banie. Nie godny jesteś jakiejkolwiek dyskusji na tego typu tematy historyczne,choć obiektywnie rzecz biorąc masz trochę racji.
 • ~Piotr
  (2013-09-18 18:32)
  Polska od 1944 roku okupowana była przez Sowietów, a funkcjonariusze UB robili wszystko aby tę okupację utrzymać analogicznie jak funkcjonariusze Gestapo robili wszystko aby utrzymać okupację niemiecką. Chwała bohaterom którzy stawiali opór dwóm okupantom! Najwyższa pora aby w Polsce zbrodniarze komunistyczni doczekali się uczciwego sądu.
 • ~stefan
  (2013-09-18 17:00)
  4 lata za bestialskie tortury - toż to kpina, po co ta szopka?
 • ~anty komuna
  (2013-09-18 15:59)
  słowianin wyjdz na ulice i to powiedz przy normalnych ludziak co napisales .. proszeeeee .. bys odpowiedzial ze twoje haniebne klapanie dziobem !!
 • ~mik
  (2013-09-18 14:10)
  Żołnierz & Słowniani, widzę, że dziadkowie z UB uczyli was historii.
 • ~koko
  (2013-09-18 11:35)
  Wszystkich tego typu padalców powinni namierzyć.Za grzywkę ich i do pierdla. SK...NY.
 • ~Brawo !!!!!
  (2013-09-18 11:33)
  I teraz powinni go w więzieniu potraktować tak samo jak on to robił.
 • ~Żołnierz
  (2013-09-18 11:15)
  Po wpisach tych niby zadowolonych z wyroku widzę że napewno ich dziadkowie byli własnie takimi ubekami.Teraz są świetsi od papieża. Tak czy siak należy przeczytać akta aby zobaczyć za co ten niby akowiec dostał w morde.Oby się nie okazało jak w wielu innych sprawach że koleś był zatrzymany za napady lub grabieże(oczywiście państwowych firm)i także torturu które były stosowane bardzo często przez tych pożal się Boże żołnierzy przekletych.
 • ~komornik
  (2013-09-18 11:08)
  Może niech Ipn pokaże dlaczego zatrzymano tego niby partyzanta ze spalonego lasu.Czy nie za bandytkę lub mordowanie niewinnych osób.
 • ~Słowianin
  (2013-09-18 11:06)
  Torturował żołnierza AK.Jakiego żolnierza AK w 1945 r? Po styczniu 1945 r nie było już AK i żołnierzy tego ugrupowania.Tylko działały różnego rodzaju bandy rabunkowe których akta znajdowały się jeszcze w dokumentach Granatowej Policji. Jesteście jeszcze zindoktrynowanymi przez kler pajacami nie majacymi pojęcia o analizie materiału dowodowego.Gdybyście drogie dzieciaki przejrzały dokumenty IPN to byście zobaczyły jakimi to "żołnierzami"byli ci wyklęci albo przeklęci.To były zwykłe bandziory.Takim bandziorem był Ogień który mordował gwałcił kobiety na podkarpaciu.Którego Ślowacki IPN opluł jako zbrodniarza.Tyle że wy Polacy macie w genach złodziejstwo i bandytkę.Dla was tacy janosicy to bohaterowie.Tfu.
 • ~riota
  (2013-09-18 09:42)
  Na miejscu sądu bym mu jeszcze skonfiskował majątek, którego się dorobił pobierając UBecką emeryturę.
 • ~zadowolony
  (2013-09-18 09:29)
  czyli trochę sprawiedliwości nawet w Polsce jest...
 • ~Mac
  (2013-09-18 09:23)
  J a mu życzę jeszcze 4 lat życia bo śmieci powinno się usuwać z przestrzeni pyblicznej.