Nowe zasady dla turystów w Wenecji

Szef wydziału do spraw budżetu w zarządzie miejskim Michele Zuin poinformował, że w czwartek 25 kwietnia, gdy rozpoczął się w Wenecji ten bezprecedensowy w skali świata eksperyment, około 40 tysięcy turystów zatrzymało się w hotelach, co zwalnia z obowiązku opłaty za wstęp.

Ponadto zwolnieni są z niej krewni wenecjan, studenci i osoby pracujące nad laguną.

Reklama

Każdy w wieku powyżej 14 lat, wjeżdżający do historycznego centrum, musi zarejestrować się na specjalnej platformie internetowej. Otrzymany tam kod QR potwierdza wniesienie opłaty lub zwolnienie z niej.

Zgodnie z rozporządzeniem władz Wenecji wymóg rejestracji i opłaty będzie obowiązywać na razie przez 29 dni: do końca kwietnia, a następnie w dniach 1-5, 11, 12, 18, 19, 25, 26 maja oraz 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 czerwca i 6, 7, 13 i 14 lipca.

W pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów skontrolowano ponad 13,5 tysiąca osób.

Reklama

Nie wszyscy są zadowoleni z nowego rozwiązania

Lokalny dziennik "Il Gazzettino" podkreśla, że nowe zasady dotyczące wstępu do miasta wywołują różne opinie wśród turystów. Gazeta dodaje, że są tacy, którzy chwalą to, jak szybko dokonuje się rejestracji na stronie internetowej, a także chęć ochrony miasta.

Ale nie brakuje też tych, którzy narzekają na wysokość opłaty.

- Strach przed zmianami jest uzasadniony, ale także one mogą przysłużyć się do poprawy sytuacji - powiedział burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro.

Jak dodał, największą satysfakcję daje widok tych, którzy podchodzą do kontroli prezentując kod QR. - Te osoby zrozumiały. Widzieliśmy turystów, którzy pokazywali kod wstępu szczęśliwi, że zapłacili. Nie chcemy skończyć jak Barcelona, gdzie mieszkańcy wywieszają w oknach prześcieradła z napisem "tourists go home" - stwierdził Brugnaro.

Burmistrz zaznaczył, że w przyszłym roku władze miasta zamierzają zróżnicować opłaty od 2 do 5 euro w zależności od terminu wizyty.