Już działa system pozwalający weryfikować na wejściu dane dotyczące ubezpieczonych wprowadzane przez przedsiębiorców. Dodatkowa weryfikacja online, która ma zostać wprowadzona od przyszłego roku, wykluczy wszelkie pomyłki i nieścisłości na etapie wypełniania formularzy przez przedsiębiorcę czy ubezpieczonego. - Wdrożenie platformy usług elektronicznych daje nam możliwość przeniesienia obsługi przedsiębiorców i ubezpieczonych, a także świadczeniobiorców do sieci - tłumaczy Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.
Reklama
Działa też call center dla ubezpieczonych - każdy zainteresowany może uzyskać swój PIN, login i kontaktować się z ZUS za pomocą telefonu. - Chcemy, aby przedsiębiorca tracił jak najmniej czasu na kontakt z nami, co pozwoli i jemu, i nam ograniczać koszty - wyjaśnia prezes. Wcześniej w ramach oszczędności zakład po przetargu podpisał umowę na usługi informatyczne z zewnętrzną firmą. Zamiast 120 mln zł, jakie wcześniej płacił informatykom, teraz wydał tylko 90 mln zł. Wynegocjował także inną, korzystniejszą umowę na dostarczanie energii dla swoich oddziałów. Teraz za prąd płaci 20 mln zł, zamiast wcześniejszych 30 mln zł rocznie. ZUS zamierza też przygotować własną hurtownię danych, która usprawni obsługę klientów oraz elektroniczne archiwum (przetargi są w toku).
Zakład szykuje się także do wprowadzenia e-zwolnień, co ma nastąpić w 2015 r. po wprowadzeniu zmian w prawie. - E-zwolnienia lekarskie będą dużym ułatwieniem dla pacjentów, lekarzy i pracodawców, odpadnie przesyłanie druków zwolnienia, zmniejszy się liczba błędów. Przy okazji także usprawniony zostanie system kontroli zwolnień - tłumaczy Derdziuk. Rocznie do ZUS wpływa około 17 mln zwolnień chorobowych. - Kontrolować możemy więc tylko te powyżej tygodnia. Rocznie sprawdzamy 2-3 proc. zwolnień, z czego 10 proc. kwestionujemy. Gdy wprowadzimy e-zwolnienia, co oznacza, że lekarz online będzie nam je natychmiast przesyłał, będziemy mogli kontrolować także zwolnienia krótkoterminowe - dodaje prezes.
A to nie koniec zmian w ZUS - listy wysyłane do ubezpieczonych mają nową szatę graficzną, przejrzysty układ, a i język jest bardziej zrozumiały. Do szkół średnich w ramach wiedzy o społeczeństwie zostanie wprowadzona lekcja wiedzy o ZUS.Reklama