Na karcie do głosowania, przy każdym z pytań będą dwa okienka. Jedno do zaznaczenia odpowiedzi na "tak", drugie na "nie". Należy je zakreślić krzyżykiem - wyjaśnia Jakub Michaluk przewodniczący miejskiej komisji do spraw referendum. Uprawnionych do głosowanie jest ponad 580 tysięcy osób.

Reklama

Referendum będzie ważne, jeżeli frekwencja wyborcza przekroczy 30 procent. Będzie ona liczona na podstawie stosunku oddanych ważnych głosów do liczby uprawnionych do głosowania. Krakowianie głosować będą mogli w 448 obwodowych komisjach. Punkty będą w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu, ale w innych salach. Referendalne lokale będą otwarte od godziny 7 do 21.
Adresy komisji wyborczych można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich wyszedł prezydent miasta Jacek Majchrowski w marcu w czasie prezentowania wniosku aplikacyjnego Krakowa jako miasta kandydata. Swoją decyzją zaskoczył koalicjanta Platformę Obywatelską. Miejscy radni PO przegłosowali swoją uchwałę o referendum i zdecydowali się zadać krakowianom trzy dodatkowe pytania o monitoring, metro i ścieżki rowerowe.

Kraków chce zorganizować Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku razem z Zakopanem i Słowacją. Koszt organizacji imprezy szacowany jest na 21 miliardów złotych. W niedzielę krakowianie w czasie referendum wyrażą swoją opinie na temat pomysłu przeprowadzenia igrzysk.

Oprócz Krakowa o organizacje imprezy w 2022 roku starają się cztery miast: Pekin, Ałmaty, Lwów i Oslo.

Reklama