Komendant główny policji Marek Działoszyński podkreśla, że w spotkaniu uczestniczą policjanci z 35 krajów i każdy może służyć swoim doświadczeniem. Szef polskiej policji zapewnia, że nasi policjanci będą chłonąć wiedzę jak gąbka. Zaznacza, że wśród tematów poruszanych na ćwiczeniach jest walka z przestępczością narkotykową, handel ludźmi czy cyberprzestępczość.

Reklama

Gościem seminarium w Warszawie jest zastępca szefa FBI John Boles. Amerykański policjant podkreśla, że wzajemne kontakty i wymiana doświadczeń jest szczególnie ważna podczas walki z najnowszymi typami przestępczości.

Zawsze mówimy o przestępczości ponad granicami, cyberprzestępczość faktycznie taka jest. Złodziej przy komputerze w Omaha w Nebrasce może okraść bank w Polsce - powiedział wiceszef FBI w rozmowie z IAR. - Prawdziwym wyzwaniem jest, jak możemy dzielić się informacjami szybko, bo ślady po przestępczości w internecie błyskawicznie znikają. Jeśli możemy dzielić się na bieżąco, możemy też działać - dodaje John Boles.

Reklama

Trzonem uczestników szkolenia są funkcjonariusze z wielu krajów, którzy przeszli elitarną szkołę FBI w Quantico. Z Polski w ciągu 15 lat tę amerykańską akademię ukończyło 18 polskich policjantów, dwóch funkcjonariuszy straży granicznej i jeden ABW.