Komendant główny policji Marek Działoszyński podkreśla, że w spotkaniu uczestniczą policjanci z 35 krajów i każdy może służyć swoim doświadczeniem. Szef polskiej policji zapewnia, że nasi policjanci będą chłonąć wiedzę jak gąbka. Zaznacza, że wśród tematów poruszanych na ćwiczeniach jest walka z przestępczością narkotykową, handel ludźmi czy cyberprzestępczość.
Gościem seminarium w Warszawie jest zastępca szefa FBI John Boles. Amerykański policjant podkreśla, że wzajemne kontakty i wymiana doświadczeń jest szczególnie ważna podczas walki z najnowszymi typami przestępczości.
Zawsze mówimy o przestępczości ponad granicami, cyberprzestępczość faktycznie taka jest. Złodziej przy komputerze w Omaha w Nebrasce może okraść bank w Polsce - powiedział wiceszef FBI w rozmowie z IAR. - Prawdziwym wyzwaniem jest, jak możemy dzielić się informacjami szybko, bo ślady po przestępczości w internecie błyskawicznie znikają. Jeśli możemy dzielić się na bieżąco, możemy też działać - dodaje John Boles.
Trzonem uczestników szkolenia są funkcjonariusze z wielu krajów, którzy przeszli elitarną szkołę FBI w Quantico. Z Polski w ciągu 15 lat tę amerykańską akademię ukończyło 18 polskich policjantów, dwóch funkcjonariuszy straży granicznej i jeden ABW.
Komentarze(9)
Pokaż:
Zamiast wydawać szmal na bankiety i goszczenie w hotelach do Kiejkut i trening w ekskluzywnych pomieszczeniach z pokazem wysublimowanych metod , zabronionych w USA . My też mamy co pokazać . A dla naszych speców wystarczy poczciwy Colombo i niezrównany Kojak . Specjaliści od scigania babci z pietruszka maja przynajmniej dobre i tanie wzory . Chyba , że spytają pierwszego szkolonego w Teksasie prawie świerć wieku temu pierwszego polskiego policjanta , co znaczy tajemniczy tekst pierwszy w potylice i dwa ostrzegawcze ?