W okolicach Wałbrzycha ma być nie tylko "złoty pociąg". Tajemniczy odkrywca podobno odnalazł kompleks tuneli w gminie Walim - informuje tvn24.pl. Zostały sporządzone protokoły odebrania zawiadomień o znalezieniu rzeczy oraz miejscach znaleziska. Znalazcy wydano poświadczenia przyjęcia zawiadomień - oświadczył Jacek Cichura, starosta powiatu wałbrzyskiego.
Kim jest znalazca pociągu? Na razie chce pozostać anonimowy - do starostwa sprawę zgłosiła jedna z kancelarii prawnych. Czy to ta, która reprezentuje ludzi twierdzących, że odkryli "złoty pociąg"? Nie mogę powiedzieć czy byliśmy to my - mówi portalowi mecenas Jarosław Chmielewski.
Co może znajdować się w tunelu? Na razie lokalni archeolodzy pracujący dla konserwatora zabytków nie mają informacji, by odkrywcy znaleźli w kompleksie jakieś skarby. Więcej wiadomo będzie w piątek, gdy znalazca na konferencji prasowej przedstawi wyniki poszukiwań.
Tusk i Komorowski już dawno chcieli sprzedać Lasy Państwowe
Lasy państwowe, WikiLeaks, Tusk, Komorowski, USA
flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0
Tusk chciał wypłacić rekompensaty za mienie odebrane dekretem Bieruta, sprzedając państwowe nieruchomości, w tym las - tak wynika z notatki ambasadora USA w Polsce Victora Ashe'a opublikowanej na portalu WikiLeaks.
Portal niezależna.pl dotarł do tajnej notatki ambasadora USA w Polsce, Victora Ashe'a, ujawnionej przez portal WikiLeaks. Wynika z niej, że ówczesny premier Donald Tusk i Bronisław Komorowski, wtedy marszałek Sejmu, planowali sprzedać wartościowe nieruchomości, należące do Skarbu Państwa oraz Lasy Państwowe już w styczniu 2009 r. Niezależna.pl przypomina, że temat ustawy reprywatyzacyjnej poruszany był na spotkaniu Komorowskiego z Ashem również w październiku 2008 r.
W depeszy można przeczytać, że "premier Tusk jest zdeterminowany, by zmusić niepokornych ministrów, zwłaszcza rolnictwa i ochrony środowiska, by dołożyli się do rekompensat [za mienie odebrane dekretem Bieruta], sprzedając państwowe nieruchomości, w tym lasy".
12 lutego 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o lasach, z której wynika, że w 2014 i 2015 r. Lasy Państwowe odprowadzą do budżetu państwa łącznie 1,6 mld zł, a od 2016 r. mają oddawać do budżetu 2 proc. wartości sprzedaży drewna, tj. ok. 100-150 mln zł.