Strona powstała we współpracy z Fundacją Batorego. Tworzą ją specjaliści i aktywiści, działacze organizacji pozarządowych oraz osoby zawodowo i naukowo zajmujące się tematyką migracji i uchodźstwa.

Reklama

Mimo że temat kryzysu migracyjnego i uchodźców od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron gazet, wciąż brakowało nam kompleksowego źródła rzetelnej wiedzy, które pomogłoby w uporządkowaniu faktów i dostarczało argumentów do rzeczowej dyskusji - podkreślił Michał Borkiewicz (inicjatywa Chlebem i Solą). Chaos informacyjny sprzyja powielaniu stereotypów i podsycaniu uprzedzeń, a debata publiczna zeszła do zatrważająco niskiego poziomu - stwierdził.

Strona uchodźcy.info to przede wszystkim - jak przekonują twórcy - "źródło rzetelnej wiedzy z różnych dziedzin związanych z tematyką uchodźczą". Obala powszechne mity i stereotypy, przybliża najważniejsze pojęcia, definicje i akty prawne oraz historię ruchów uchodźczych i migracyjnych ostatnich lat. Zawiera również informacje o sytuacji uchodźców w Polsce i Europie, stosunku Polaków do uchodźców czy historii Polaków na uchodźstwie.

Jednak, jak zauważa Borkiewicz, "ogromne rzesze Polaków chcą pomagać ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami". Przekonaliśmy się o tym nieraz. Często jednak brakuje im pomysłu, wiedzy i wiary we własną sprawczość. Dla nich przede wszystkim jest ten portal – wyjaśnił. Osoby, które chcą się zaangażować w pomoc, znajdą na portalu praktyczny przewodnik, który ma zachęcić i zainspirować do działań na rzecz uchodźców w jak najszerszym zakresie – od walki z mową nienawiści, przez inicjatywy edukacyjne i medialne, po bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Ponadto na stronie znajdują się informacje na temat wszystkich inicjatyw i organizacji działających na rzecz uchodźców w Polsce oraz wybranych organizacji w Europie, a także kalendarium nadchodzących spotkań, debat, zbiórek oraz innych inicjatyw – zarówno bezpośrednich działań na rzecz uchodźców, jak i akcji służących podnoszeniu świadomości społecznej.

Organizatorzy poinformowali, że wszystkie publikowane na stronie teksty dostępne są na licencji Creative Commons Polska 3.0, co - jak wyjaśniali - wiąże się z możliwością ich udostępniania i wykorzystywania. Poza tym zachęcali do korzystania ze wsparcia merytorycznego przy tworzeniu wszelkich treści dotyczących problematyki uchodźczej.