RPO, jak wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie Rzecznika, poprosił o udostępnienie kopii regulacji wewnętrznych, lub projektów takich rozwiązań, dotyczących zasad i trybu zgłaszania przez funkcjonariuszy i żołnierzy informacji o nieprawidłowościach w relacjach służbowych oraz o dyskryminacji.

Reklama

Rzecznik jest także zainteresowany danymi na temat liczby prowadzonych postępowań związanych ze zjawiskiem mobbingu lub dyskryminacji - dyscyplinarnych, karnych, cywilnych i administracyjnych oraz informacjami na temat wyników tych postępowań.

Pismo zostało wysłane do szefów: Sił Zbrojnych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Pożarnej, Policji, Służby Celnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, Służby Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej.

Zastępczyni RPO ds. równego traktowania dr Sylwia Spurek wyjaśnia, że celem podjętej przez RPO inicjatywy jest analiza i ocena, w jaki sposób służby mundurowe instytucjonalnie przeciwdziałają dyskryminacji, w tym m.in. molestowaniu seksualnemu.

To grupy zawodowe, w których mamy do czynienia z jednej strony z małą liczbą kobiet, z drugiej - z dużym stopniem zhierarchizowania. Dlatego konieczne są precyzyjne i konkretne procedury, które zapewniają niezbędną ochronę przed dyskryminacją – podkreśla dr Spurek.

Służby mają 30 dni by odpowiedzieć Rzecznikowi.