O awansach generalskich, które zostaną wręczone z okazji święta Wojska Polskiego, poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent mianuje na stopnie oficerskie generałów i admirałów na wniosek ministra obrony narodowej - przypomniano w komunikacie.
Jak poinformowano, trzech oficerów otrzyma awans na stopień generała dywizji. Będą to dowódcy 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund Andrzejczak i gen. bryg. Marek Sokołowski oraz dowódca Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO w Stavanger w Norwegii gen. bryg. Andrzej Reudowicz.
Od poniedziałku w Wojsku Polskim będzie też trzech nowych generałów brygady. Awans do tego stopnia otrzymają: dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb, szef zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych płk Wojciech Marchwica oraz dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w MON i jednocześnie szef Służby Zdrowia WP płk Stanisław Żmuda.
55-letni gen. Sikora stanowisko I zastępcy szefa SGWP objął na początku lipca. Wcześniej był szefem sztabu DGRSZ. W przeszłości służył m.in. jako inspektor Rodzajów Wojsk, szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. Dowodził także dwoma brygadami radiotechnicznymi i brygadą dowodzenia.
56-letni gen. Surawski inspektorem Wojsk Lądowych jest od początku marca. Wcześniej dowodził 16 DZ i 20 Brygadą Zmechanizowaną, a także służył w Sztabie Generalnym WP (m.in. jako szef zarządu) oraz w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.
50-letni gen. Sokołowski dowódcą 16 DZ został na początku maja, zajmując miejsce gen. Surawskiego. W przeszłości był zastępcą dowódcy tej dywizji oraz dowodził 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Ma za sobą służbę w Iraku i Afganistanie. W 2013 r. dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
Również od początku maja dowódcą 12 DZ jest 49-letni gen. Andrzejczak. Podobnie jak gen. Sokołowski wcześniej służył jako zastępca dowódcy tej dywizji. Dowodził też 17 Brygadą Zmechanizowaną oraz dwiema zmianami PKW Afganistan. Służył także w Iraku. Również był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
54-letni gen. Reudowicz stanowisko dowódcy Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO objął pod koniec lipca. W przeszłości dowodził m.in. 12 DZ i 10 Brygadą Kawalerii Pancernej oraz PKW Afganistan, szefował zarządowi wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych, a także służył w Iraku. Jest Kanclerzem Orderu Krzyża Wojskowego.
Płk Marchwica stanowisko szefa zarządu w DGRSZ objął na początku marca. Wcześniej dowodził 6 Brygadą Powietrznodesantową. Również płk Głąb dowodzi Garnizonem Warszawa od początku marca. W przeszłości był szefem zarządu w Sojuszniczym Dowództwie Sił Powietrznych w Ramstein oraz dowodził dywizjonem rakietowym obrony powietrznej. Płk Żmuda szefem Służby Zdrowia WP jest od końca października 2015 r.
Uroczystość wręczenia nominacji generalskich odbędzie się w poniedziałek o godz. 11 na dziedzińcu Belwederu. Równocześnie prezydent Duda wręczy medale i odznaczenia państwowe, a także pożegna generałów kończących zawodową służbę wojskową.
Według stanu na lipiec w liczącym ok. 100 tys. żołnierzy Wojsku Polskim jest 67 generałów.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.