W 2014 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi funkcjonariusz przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymuje zamiast 100 proc. - 80 proc. uposażenia. Ustawa objęła funkcjonariuszy podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a także inne służby: CBA, ABW, Służbę Więzienną, AW, SKW i SWW oraz żołnierzy. Pomniejszone uposażenie jest wypłacane tylko w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby niemającej związku ze służbą.

Reklama

Kwestie związane ze zwolnieniami lekarskimi funkcjonariuszy były omawiane pod koniec października na spotkaniu szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka ze związkowcami podczas posiedzenia Forum Dialogu Społecznego przy MSWiA. Zdecydowaliśmy, że przygotujemy nowelizację ustawy. W ciągu roku w 100 procentach będzie płatne 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy – zapowiedział wtedy Błaszczak.

W połowie 2015 r. poszczególne resort przygotował dla posłów informacje, jak zmieniła się absencja funkcjonariuszy w ciągu pierwszego roku obowiązywania zmienionej ustawy. Dane pokazują, że spadła liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich.

W pierwszym roku obowiązywania ustawy w policji na zwolnieniach lekarskich przebywało 57 tys. funkcjonariuszy (łącznie ponad 1,1 mln dni zwolnienia). Rok wcześniej było to 79 tys. osób (ponad l,5 mln dni), co oznacza spadek o 28 proc.

W BOR w pierwszym roku obowiązywania ustawy na zwolnieniach lekarskich przebywało 591 funkcjonariuszy. Rok wcześniej było to 937 osób, co oznacza spadek o 37 proc. Po wprowadzeniu nowych przepisów liczba dni udzielonych zwolnień lekarskich wyniosła łącznie 16 tys. (rok wcześniej - 27 tys. dni).

W SG nastąpił spadek o 20 proc. liczby funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich. Przed rokiem na zwolnieniach przebywało 7 tys. funkcjonariuszy (177 tys. dni), natomiast po zmianie przepisów liczba ta wynosiła 5 tys. osób (124 tys. dni).

W PSP od czerwca 2014 r. do końca maja 2015 r. na zwolnieniach przebywało 13 tys. strażaków (266 tys. dni) i utrzymuje się na porównywalnym poziomie.

Reklama

Uzyskane w wyniku obniżenia chorobowego pieniądze przeznacza się w całości na fundusz nagród i zapomóg dla tych funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania służbowe w zastępstwie chorych mundurowych.

Pełna stawka (100 proc.) zasiłku chorobowego jest utrzymana, jeśli choroba wynika z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży (w tym przypadku 100 proc. zasiłku wypłacane jest wszystkim ubezpieczonym), sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów. Pełna stawka jest też przyznawana w razie choroby podczas służby poza granicami Polski lub w przypadku, gdy choroba jest wynikiem działań o charakterze bohaterskim.

Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie jest też podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.