W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd podkreślił, że zostały spełnione ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z niewypłacalnością spółdzielczej kasy, tj. faktem, że aktywa Twojej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań, a podejmowane działania restrukturyzacyjne nie przyniosły oczekiwanych efektów - głosi komunikat.
KNF dodaje, że zgodnie z postanowieniem sądu, wierzyciele Twojej SKOK będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego – komisarza w terminie 30 dni od ukazania się obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
KNF zawiesiła działalność Twojej SKOK z dniem 12 maja 2017 r. i wystąpiła jednocześnie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółdzielczej kasy.
W uzasadnieniu swojej decyzji KNF przypomniała wtedy, że 24 maja 2016 r. ustanowiła w tej kasie zarządcę komisarycznego. Wykonując decyzję KNF, sporządził on historyczną informację finansową według stanu na dzień poprzedzający ustanowienie go poddał ją badaniu przez biegłego rewidenta.
"Raport z badania informacji finansowej wpłynął do KNF w dniu 12 stycznia 2017 r. Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że Twoja SKOK posiadała na dzień 24 maja 2016 r. fundusze własne w wysokości minus 42 mln 991 tys. zł oraz współczynnik wypłacalności na poziomie minus 28,14 proc., co oznacza głęboką niewypłacalność" - napisano wówczas w komunikacie KNF.
W oparciu o przeprowadzone postępowanie administracyjne 14 marca 2017 r. Komisja stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia "Twojej" SKOK w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie. Jednocześnie postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu zbadania możliwości przejęcia "Twojej" SKOK przez bank.
"W odpowiedzi na ogłoszenie KNF zainteresowanie udziałem w procesie restrukturyzacji +Twojej+ SKOK wyraził jeden z banków komercyjnych. Jednakże po przeprowadzeniu szczegółowych analiz sytuacji Kasy zrezygnował z tej inwestycji" - napisano.
"Według sprawozdawczości na dzień 31 marca 2017 r., >TwojaTwojej
Zdaniem Komisji w takiej sytuacji - w związku z głęboką niewypłacalnością "Twojej" SKOK oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji tej kasy - jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa było zawieszenie działalności i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy, co stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z BFG.
Z niedawnej informacji KNF na temat całego sektora SKOK wynikało, że na koniec 2016 r. 31 kas i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, przy czym 10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
W sumie działalność na koniec 2016 roku prowadziło 40 kas, w stosunku do końca 2015 r. ich liczba zmniejszyła się o osiem (SKOK Wyszyńskiego, SKOK Powszechna i SKOK Profit zostały przejęte przez banki, a działalność SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka i SKOK Skarbiec została zawieszona).
"Łącznie na koniec grudnia 2016 r. – w okresie sprawowania nadzoru przez KNF (czyli od 2012 roku - PAP) w ramach procesów restrukturyzacyjnych sektora skok – liczba kas działających zmniejszyła się o 15, w tym: 6 kas zostało przejętych przez banki (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Kopernik, SKOK Wesoła, SKOK Wyszyńskiego i SKOK Powszechna, SKOK Profit), jedna kasa (SKOK Kwiatkowskiego) przejęła inną kasę (SKOK Siarkopol), jedna kasa (SKOK Szopienice) połączyła się z inną kasą (SKOK Dziedzice) oraz działalność siedmiu kas (SKOK Wspólnota, SKOK Wołomin, SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka, SKOK Skarbiec) została zawieszona i zostały skierowane wnioski do właściwych sądów o ogłoszenie upadłości tych kas" - głosił dokument KNF.
Dodatkowo w styczniu 2017 r. została zawieszona działalność SKOK Wielkopolska, a w lutym 2017 roku sąd ogłosił upadłość tej kasy. W maju wniosek KNF dotyczył opisanej wyżej Twojej SKOK, a w czerwcu Komisja zawiesiła i wystąpiła o upadłość SKOK Nike w Warszawie. W tym samym miesiącu wprowadziła też zarząd komisaryczny w SKOK Rafineria w Gdańsku.