Jak podał WIOŚ i służby kryzysowe wojewody, w sobotę i w niedzielę ze względu na poziom pyłu zawieszonego w północnej części województwa śląskiego jakość powietrza będzie umiarkowana, na obszarze bielsko-cieszyńskim oraz w Częstochowie – dostateczna, w Bielsku-Białej – zła, a w pozostałej części województwa śląskiego – bardzo zła.

Reklama

Według danych WIOŚ najgorsza jakość powietrza jest w sobotę w okolicach Gliwic, Rybnika i Zabrza, gdzie czujniki odnotowały kilkakrotne przekroczenie stężeń pyłów zawieszonych PM10. Także w poprzednich dniach w woj. śląskim odnotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10. Np. w czwartek w Rybniku normy były przekroczone o 76 proc., Gliwicach i Żywcu - o 60 proc. a w Zabrzu - o 52 proc.

Źródło wideo: Agencja X-news.pl

Trwa ładowanie wpisu

Dopuszczalne stężenie PM10 w powietrzu wynosi 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Z początkiem września br. weszła w życie przyjęta w kwietniu uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego, która zakłada stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych i wprowadza zakaz używania najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw. Zapisy uchwały antysmogowej obowiązują na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie nie można w nich spalać węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.