Wyniki badania wskazują, że 37 proc. badanych było bardziej dumnych z Polski za rządów PO-PSL, niż jest obecnie. Tych, którzy widzą dziś więcej powodów do dumy jest 25 proc. Dla 38 proc. te uczucia nie zmieniły się radykalnie. Takie wnioski przynoszą badania przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Reklama

Sondaż pokazuje również, że poczucie dumy narodowej jest silnie związane z sympatiami politycznymi. Zwolennicy PO i Nowoczesnej lepiej postrzegają czas rządów PO-PSL (72 proc.), natomiast PiS - okres obecnych rządów Zjednoczonej Prawicy (64 proc.).

Jeśli wziąć pod lupę ocenę międzynarodowej pozycji Polski, to przeważają opinie, że była ona lepsza za PO-PSL niż dziś, gdy partią władzy jest PiS (42 proc. wobec 31 proc.). Zdaniem 27 proc. Polaków pozycja międzynarodowa naszego kraju pozostała bez zmian.

Tutaj również głosy rozkładają się w zależności od politycznych sympatii. Elektorat PiS (66 proc.) twierdzi, że to obecnie Polska cieszy się lepszą pozycją międzynarodową, podczas gdy 80 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej uważa, że nasz obraz był lepszy zanim Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy.

Reklama

Mimo tych podziałów zgadzamy się co do tego, że jesteśmy bardziej podzieleni niż za poprzedniego politycznego rozdania (42 proc. wobec 11 proc.). Jedynie co dziesiąty pytany uważa, że Polacy nie są i nie byli podzieleni.

- Badanie pokazuje, że wbrew temu, co w mediach sugeruje partia rządząca, to za rządów PO-PSL Polacy byli bardziej dumni z Polski niż są teraz za rządów PiS, znacznie lepiej oceniali pozycję międzynarodową Polski, a społeczeństwo w ich odczuciu było mniej podzielone - podsumowuje Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Badani ocenili również stopień zaangażowania Kościoła w politykę. Większość (53 proc.) uważa, że jest on bardziej aktywny za rządów PiS, niż był w przeszłości za czasów PO-PSL (10 proc.). 37 proc. sądzi, że zaangażowanie Kościoła katolickiego w politykę jest niezależne od tego, kto jest u władzy. Gdy wziąć pod uwagę sympatie polityczne, to 35 proc. zwolenników PiS dostrzega, że Kościół jest wyraźniej obecny w polityce. Wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej taki pogląd podziela zdecydowana większość – 81proc.

Reklama