Najważniejszym punktem spotkania będzie dzisiejsza debata umownego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, który zaczynał karierę jako antykorupcyjny bloger, by stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych postaci ruchów antykremlowskich, z amerykańskim politologiem Francisem Fukuyamą. Na Forum przyjechali też inni ważni działacze opozycji, wśród nich Władimir Kara-Murza i Władimir Miłow.

Reklama

Wielu z nich ma bogate doświadczenie represji ze strony państwa rosyjskiego. – 30 dni siedzi się w pełnej izolacji na 15 mkw. w czteroosobowej celi. Jedzenie przynoszą przez okienko, niecała godzina dziennie na spacer w piwnicy z kratką zamiast sufitu, przez którą widać niebo. Człowiekowi zajętemu, który przyzwyczaił się, że na wszystko brakuje czasu, ciężko się przestawić – opisywał Miłow warunki w aresztach w niedawnej rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Także dlatego najważniejsze opozycyjne imprezy odbywają się zwykle poza granicami Rosji. Forum, nazwane na cześć zamordowanego w 2015 roku u ścian Kremla Borisa Niemcowa, jest organizowane po raz czwarty. Przed Warszawą odbyło się w Brukseli, Berlinie i Pradze. Uczestnicy będą debatować przez dwa dni.

To jedna z niewielu, a przy tym chyba największa platforma, na której intelektualiści, liderzy, dziennikarze i aktywiści z Rosji mogą spotkać się z europejskimi kolegami i porozmawiać o problemach, które ich trapią – mówi Dziennik.pl współorganizatorka Forum Anastasija Siergiejewa, szefowa Fundacji WOT, działaczka Stowarzyszenia Za Wolną Rosję.

Reklama

Po pierwsze, to unikalna możliwość dla polskiego środowiska eksperckiego, by lepiej zrozumieć to, co dzieje się w Rosji. Po drugie, to ważny sygnał dla rosyjskiego społeczeństwa o tym, że Europa nie składa się tylko z Francji i Niemiec, ale i innych państw, z których każde ma swoje wyobrażenia o Rosji. Po trzecie, to szansa porozmawiania o Rosji w Europie – dodaje Siergiejewa.

Inne atrakcje znalazł w Warszawie nastoletni syn Aleksieja Nawalnego. „»Wiedźmin« to ulubiona książka Zachara, a jej autor Andrzej Sapkowski – jego ulubiony pisarz. Dlatego nie miałem wyboru. Zachar wyobrażał sobie Warszawę jako zadziwiające i tajemnicze miasto, podobne do tych ze świata Wiedźmina. Teraz chodzi i się dziwi, że nikt nie chodzi ze srebrnymi sztyletami" – napisał Nawalny na Facebooku. Z naszych informacji wynika, że polityk poprosił dyplomatów, by pomogli mu zorganizować spotkanie z Sapkowskim, ale pojawił się problem z jego odnalezieniem, bo pisarz miał wyjechać na urlop. Na razie nie wiemy więc, czy dyplomaci podołali zadaniu na miarę Wiedźmina.

Reklama

Polskie MSZ wsparło Forum Niemcowa finansowo, a na jego otwarciu przewidziano wystąpienie wiceszefa resortu dyplomacji Macieja Langa. Wśród partnerów są też ambasady Czech i Wielkiej Brytanii, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. 9 października jako data rozpoczęcia Forum nie jest przypadkowa. Dzisiaj Niemcow skończyłby 60 lat.

Boris Niemcow od lat 90. był znanym politykiem. W czasach Władimira Putina zajmował zdecydowanie antyrządowe stanowisko. Jako jeden z niewielu rosyjskich polityków potępił nielegalną aneksję Krymu w 2014 roku. Zginął rok później. Wykonawców zbrodni skazano, ale mocodawców nigdy nie ustalono. Ślady prowadzą do Czeczenii; opozycja podejrzewa, że w zbrodnię był zamieszany jej przywódca Ramzan Kadyrow.