Prof. Pogonowski w tym czasie widział go raz - podczas uroczystości organizowanej przez KAS, na którą szef ABW został zaproszony - poinformował rzecznik w zamieszczonej na Twitterze odpowiedzi dla Faktów TVN.

Reklama

B. to bliski współpracownik obecnego szefa NIK Mariana Banasia z czasów pracy w Ministerstwie Finansów. Jest podejrzewany przez prokuraturę o kierowanie mafią VAT-owską - wyłudzeniami podatku VAT. "Rzeczpospolita" podała, że pod takim zarzutem Arkadiusz B. siedzi w areszcie.

Żaryn w odpowiedzi na maila Faktów TVN poinformował o kontaktach Pogonowskiego i B. Podał, że poznali się w ramach wspólnej pracy w MF, w latach 2006-2007 B. był dyrektorem jednostki odpowiedzialnej za sprawy administracyjno-logistyczne, a Pogonowski - za obsługę prawną i zastępstwo procesowe.

Żaryn przypomniał, że w latach 2010-2015 prof. Pogonowski prowadził kancelarię radcy prawnego.

W 2015 r. zaproponowano mec. Pogonowskiemu wejście w skład Rady Nadzorczej spółki Agencja Monitoringu Wywłaszczeń. Spółka ta miała się zajmować reprezentowaniem osób, które nie otrzymały żadnej należnej pomocy po wywłaszczeniach prowadzonych m.in. w okresie PRL - podał rzecznik.

Na skutek braku możliwości realnego wykonywania zadań członka Rady Nadzorczej (m.in. nieuzyskania informacji od Zarządu i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki na temat sytuacji prawnej i finansowej Spółki) w dniu 10 lipca 2015 r. prof. Piotr Pogonowski złożył rezygnację z funkcji - napisał Żaryn.

Zaznaczył, że sąd wykreślił go z rejestrów, a za okres zasiadania w radzie nie uzyskał żadnych dochodów.

Reklama

Rzecznik podkreślił, że te fakty i daty są powszechnie dostępne w Krajowym Rejestrze Sadowym i opublikowanym w internecie oświadczeniu majątkowym profesora, złożonym przy powołaniu na stanowisko p.o. szefa ABW i szefa ABW - 19 listopada 2015 r. i 19 lutego 2016 r.

"Insynuacje, jakoby prof. Pogonowski brał udział w procederze przestępczym, spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną" - zaznaczył w mailu do redakcji Faktów TVN Żaryn.