Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie chorowali na COVID-19. Osocze to może zawierać przeciwciała pomocne w leczeniu pacjentów z koronawirusem.

Reklama

Zakłada się, że przeciwciała osób, które zwalczyły infekcję, mogą wzmocnić odpowiedź immunologiczną chorych, którzy wciąż się z nią zmagają, zwiększając ich szanse na wyzdrowienie. Na razie nie ma jednak dowodów, aby takie leczenie było skuteczne w przypadku wszystkich zakażonych.

We wtorek w RCKiK pojawił się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który pokonał koronawirusa. Samorządowiec jest pierwszym ozdrowieńcem w regionie, który zdecydował się oddać swoje osocze, aby pomóc chorym na COVID-19.

Jako ozdrowieniec wiem, że w osoczu mojej krwi mogą być przeciwciała. Od chwili wypisu ze szpitala byłem w kontakcie z RCKiK i zgłosiłem, że chcę uczestniczyć w programie. Dziś po raz pierwszy oddałem osocze i mam nadzieję, że pomoże ono osobom chorym. Już podczas pobierania dowiedziałem się od personelu, że jestem pierwszą osobą w naszym regionie, która zgłosiła się, by oddać osocze. Dlatego tym bardziej zachęcam i namawiam do tego inne osoby, które zwalczyły koronawirusa. Każdy z nas ma w sobie teraz najskuteczniejszą broń do walki z COVID-19 i może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – powiedział Struk.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski poinformował, że chęć oddania osocza wyrazili też inni pracownicy UMWP, którzy w ostatnich dniach zostali uznani za ozdrowieńców.