Most został udostępniony do ruchu w poniedziałek. W uroczystości otwarcia przeprawy uczestniczyli samorządowcy z województw świętokrzyskiego i małopolskiego, duchowni, parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy, m.in. wiceminister sportu Anna Krupka i minister ds. samorządów Michał Cieślak. Udział w otwarciu mostu wzięła także reprezentacja polityków PSL – szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz i europoseł Adam Jarubas, którzy pochodzą z Gręboszowa i z Nowego Korczyna, gmin, które połączył most. Oprócz tego uroczystości towarzyszyło kilkudziesięciu mieszkańców okolicznych miejscowości.

Reklama
Sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu Anna Krupka podczas uroczystego oddania do użytku nowego mostu na Wiśle / PAP / Piotr Polak

Policja i sanepid badają sprawę

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Agnieszka Kołacz-Sarnowska, poinformowała PAP, że do udziału w wydarzeniu zaproszono około 20 osób. Zgodnie z ustaleniami z samorządem województwa małopolskiego, który współfinansował budowę mostu i razem z nami organizował jego otwarcie, do udziału w poniedziałkowym wydarzeniu – ze względu na obostrzenia epidemiczne – zaprosiliśmy jedynie około 10 osób z każdej strony – poinformowała. Dodała, że wśród zaproszonych gości z woj. świętokrzyskiego byli przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu województwa – przewodniczący sejmiku, administracji rządowej – wojewoda świętokrzyski, samorządowcy – gospodarze terenu i ordynariusz diecezji kieleckiej, który poświęcił most. Podkreśliła, że uroczystość odbyła się w przestrzeni otwartej, a wszyscy zaproszeni goście mieli maseczki. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, do udziału w tym wydarzeniu nie zapraszaliśmy mieszkańców i nie mieliśmy wpływu na ich spontaniczne przybycie – zaznaczyła.

Reklama

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju Tomasz Piwowarski potwierdził w rozmowie z PAP, że policja zajmuje się sprawą. Na podstawie doniesień prasowych wszczęliśmy czynności w sprawie możliwości popełnienia wykroczenia. Jesteśmy na etapie analizy zdjęć i nagrań z uroczystości. Po przeanalizowaniu tych materiałów będziemy wyciągać konkretne wnioski – powiedział funkcjonariusz. Sprawą zajmuje się też sanepid. Badamy sprawę - skomentował krótko PAP dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Jarosław Ciura.