Pierwsza fala mrozów utrzyma się do połowy lutego. Kolejna fala mrozu nadejdzie pod koniec miesiąca. Termometry wskażą nawet -28 st. C - podkreśla Grzegorz Walijewski, rzecznik i synoptyk IMGW-BIP, powołując się na nowatorskie długoterminowe prognozy analityków IMGW-BIP.

Reklama

Synoptyk podkreślił, że najbliższe dni będą naprawdę mroźne. Temperatura już w piątek w ciągu dnia cały czas będzie się utrzymywać poniżej zera. Piątek będzie jednak przyjemnym dniem – zapewnił rzecznik IMGW-BIP. Jak wyjaśnił, w całym kraju pojawi się sporo słońca, jedynie na krańcach północnych woj. pomorskiego, w okolicach Gdańska i na Helu, będzie padać śnieg, a na południowym zachodzie deszcz ze śniegiem, przechodzący w śnieg w rejonach górskich.

Klin wyżowy napływający do nas od północy spowoduje, że ucichnie wiatr i wyjdzie słońce, ale wraz z tym temperatura będzie coraz niższa - zastrzegł. Jak dodał, najchłodniej będzie oczywiście na północnym wschodzie. w piątek w ciągu dnia maksymalna temperatura w Suwałkach i Białymstoku osiągnie -6 st. C, na Warmii i Mazurach -4 st. C, w centrum kraju i nad morzem od -2 st. C do -1 st. C. Najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju: od +2st. C do +3 st. C.

Ostrzeżenie dla kierowców

Reklama

Uwaga kierowcy! Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie padał deszcz oraz deszcz ze śniegiem, który może spowodować oblodzenie, zwłaszcza nad ranem, gdy temperatura spadnie poniżej zera – zaapelował synoptyk.

Noc z piątku na sobotę przyniesie temperaturę -20 st. C. Odnotują ją termometry w północno-wschodniej części naszego kraju. W pozostałej części kraju również mroźnie. Na Warmii i Mazurach od -16 st. C do -13 st. C, w centrum około -10 st. C, w Warszawie -12 st. C, nad morzem -9 st. C, a w pasie od Świnoujścia po Wielkopolskę: pomiędzy -9 st. C a -5 st. C. Najcieplej będzie na południowym zachodzie. Tam temperatura od -3 st. C do -2 st. C.

"W niedzielę zacznie się dziać"

W sobotę pogoda utrzyma się na takim samym poziomie, jak w piątek. Będzie sporo słońca. Szczególnie we wschodniej i centralnej części kraju Jednak, dzięki temu, że chłodne arktyczne powietrze będzie już nad Polską, temperatury będą znacznie niższe.

Reklama

Wartości maksymalne odczują mieszkańcy północnej części kraju. W Suwałkach, Mikołajkach i w Białymstoku będzie od -11 st. C do -10 st. C. W woj. warmińsko-mazurskim od -9 st. C do -7 st. C, a im bardziej na południowy zachód, tym bardziej temperatura będzie wzrastać. Przeważnie od -5 do -2 st. C. W sobotę najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie, około 0 st. C. W górach natomiast będzie sypać śnieg.

W niedzielę natomiast zacznie się dziać – zapowiedział Grzegorz Walijewski. Od południa zacznie podchodzić ciepły front. I już nie będzie tak słonecznie, jak w sobotę – wyjaśnił. Zaznaczył, że wprawdzie jeszcze niedzielny poranek gdzieniegdzie będzie słoneczny, ale już im bliżej wieczora, tym więcej zacznie pojawiać się opadów śniegu, a wraz z tym spore zachmurzenie, zwłaszcza na południu, gdzie będzie mocno sypać. Idąc od Ziemi Lubuskiej, przez Mazowsze, po Lubelszczyznę, Kielecczyznę, Podkarpacie – tego śniegu będzie więcej – powiedział. Co więcej, nie dość, że będzie padało, to jeszcze powoli zacznie się także wzmagać wiatr – zaznaczył. Będą więc zawieje i zamiecie śnieżne a na drogach zacznie się robić niebezpiecznie – ostrzegł.

Śnieg, wiatr, zawieje i zamiecie

Niedziela i poniedziałek zapowiadają się bardzo niebezpiecznie - dodała z kolei Ewa Łapińska, również synoptyk IMGW-BIP. Naprawdę będzie wszystkiego po trochu: będzie wiało i padało śniegiem, a dodatkowo także będzie marznący deszcz, powodujący gołoledź – powiedziała. Choć tak naprawdę będzie prawdziwa zima z wszelkimi jej atrybutami: niską temperaturą, opadami śniegu, zawiejami i zamieciami – dodała.

Walijewski zaznaczył przy tym, że niedziela będzie też zdecydowanie zimniejsza. Temperatura od -12 st. C na Suwalszczyźnie, -10 st. C na Warmii i Mazurach i Kaszubach, -8 st. C w centrum kraju i -6 st. C na Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim - wskazał. Najcieplejsze będzie na południu kraju: -6 st. C, a nad samym morzem od -6 st. C do -5 st. C. Co ciekawe, napływ ciepłego powietrza odczują górale. W Zakopanem termometry pokażą lekko plusowe temperatury, ok +2 st. C.

W kolejnych dniach będzie coraz chłodniej. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie jeszcze mroźniejsza, niż poprzednia. Termometry pokażą -20 st. C na północnym wschodzie, -15 st. C w Toruniu oraz -13 st. C na Kaszubach i Pomorzu Wschodnim. Na południu Polski od -10 do -7 st. C. Dodatkowo będzie wiał coraz silniejszy wiatr, a wraz z nim pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne.

Ponadto, jak zaznaczył rzecznik IMGW-BIP, napada także około 10 cm śniegu . W górach nawet 15 cm. W poniedziałek na drogach będzie więc naprawdę bardzo ciężko - ostrzegł.

Pod koniec lutego nawet minus 28 stopni C

Z długoterminowych prognoz IMGW-BIP wynika, że taka pogoda utrzyma się do połowy lutego.

Analitycy IMGW-BIP prognozują, że pod koniec miesiąca czeka nas kolejna fala mrozów. Termometry wskażą nawet -28 st. C.