Podczas sesji rady miasta poinformowano, że Związek Ukraińców w Polsce z oddziału w Olsztynie poprosił radnych miasta o uhonorowanie generała Bezruczko w 2010 roku. Ta sprawa długo się ciągnęła, szukaliśmy odpowiedniego miejsca tak, by nadanie imienia nie przysparzało mieszkańcom kłopotów - tłumaczył radny Łukasz Łukaszewski.

Reklama

Na placu poświęconym pamięci ukraińskiego generała nie ma budynków mieszkalnych.

Generał Marko Bezruczko

Generał Marko Bezruczko urodził się w 1893 roku w Tomaku. W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził 6 Siczową Dywizją Strzelców Armii Ukraińskiej, która m.in. obroniła Zamość, a pod Komarowem uczestniczyła w rozbiciu armii Budionnego. W latach 30. był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w Warszawie. Pochowany jest na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Reklama

Radni Olsztyna w uchwale o nadaniu placowi imienia gen. Bezruczko napisali, że jest on "bohaterem dwóch narodów - polskiego i ukraińskiego".

Imię generała Bezruczko nosi rondo we Wrocławiu, skwery na warszawskiej Woli, w Koszalinie i w Gdańsku. Podczas dyskusji nad olsztyńską uchwałą radna PiS Elżbieta Wirska podkreślała "brak symetrii" w honorowaniu bohaterów nazwami ulic i placów. Czy na Ukrainie jakiś polski generał dostanie swój plac, czy ulicę? - dopytywała Wirska.