Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że po dyskusji na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponuje kilka zmian w systemie walki z koronawirusem.

Reklama

Wśród zapowiadanych zmian, oprócz przygotowania kolejnych łóżek covidowych w szpitalach, mają zostać zwiększone możliwości testowania. - Od 27 stycznia darmowe testy antygenowe w każdej aptece, duża powszechność testowania, jak najszersza powszechność testowania - mówił premier.

Trwa ładowanie wpisu

Bez skierowania

Taki pakiet zapowiadał już w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Potwierdził go na wspólnej konferencji z premierem. - Uruchamiamy powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Testy będą przeprowadzane w placówkach, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie - powiedział minister.- Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia, będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

- Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie - powiedział Niedzielski. Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które "są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie".

- Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie właśnie tego testowania – powiedział.

Reklama

Testy antygenowe

Do tej pory szybkie testy antygenowe, wykrywające zakażenie koronawirusem, można było zrobić w niektórych punktach testowania, u lekarza rodzinnego, w izbach przyjęć szpitali i oddziałąch SOR. Można było także kupić je samodzielnie w aptekach, niektórych sklepach czy w internecie.

Zgodnie z danymi MZ z piątku w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 135,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. W tym antygenowych było 44 922. Przebadano 29 075 044 próbek pobranych od 28 473 025 osób.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 6 633 625 badań.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania wykazały 36 665 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 248 osób z COVID-19. To najwięcej nowych, dziennych zakażeń od początku pandemii w Polsce.