W piątek będzie nadal bardzo ciepło na południu, zwłaszcza w Krakowie, Rzeszowie. W tej części kraju, jak powiedziała PAP Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, do 15-16 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura może być jednak nieco niższa przez silny wiatr. W górach jego porywy sięgną do 90 km/h. Na południu tylko miejscami może spaść niewielki deszcz.

Reklama

SPRAWDŹ AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY>>>

Na północy Polski zima

Z kolei północ kraju nadal będzie zimowa. Tam od minus 1 stopnia Celsjusza i śnieg. Na krańcach północnych spadnie go 5-6 cm - powiedziała Bazyluk.

Na ziemi lubuskiej, Kujawach i Mazowszu spodziewane są opady mieszane, deszczu ze śniegiem i deszczu. Tego deszczu w centrum może spaść do 5 litrów na m kw. Temperatura wzrośnie tam do 6 stopni Celsjusza.

Na północnym wschodzie mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź - zaznaczyła synoptyk IMGW. Podkreśliła, że tam będzie dość ciekawa sytuacja, bo ten opad spodziewany jest do ok. godz. 10.30. Ponowne ostrzeżenie może być wydane już po południu. Wiatr na ogół umiarkowany, porywisty niemal w całym kraju. Powieje z kierunków południowych.

Prognoza pogody na noc

Reklama

W nocy z piątku na sobotę strefa opadów śniegu jeszcze bardziej przemieści się na północ. Niebezpiecznie może być zwłaszcza na Pomorzu, na Wybrzeżu. Tam intensywne opady śniegu, z przyrostem pokrywy śnieżnej nawet do 15 cm - przekazała Bazyluk. Dodała, że w górach też przybędzie śniegu o kolejne ok. 10 cm.

Na zachodzie spodziewane są opady mieszane. Na pozostałym obszarze kraju deszczu, którego opad wyniesie do 10 litrów na m kw. Najmniej deszczu będzie w centrum Polski, w rejonie Mazowsza, ale tam, a także na Kujawach i Suwalszczyźnie mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź.

Temperatura wyniesie od minus 3 stopni Celsjusza na Pomorzu, w centrum 4-5 stopni na plusie, do 6-7 stopni Celsjusza na południu kraju - powiedziała synoptyk IMGW.

Wiatr będzie porywisty zwłaszcza na północy i zachodzie Polski. Na południowym zachodzie porywy sięgną do 70 km/h. Silniejsze będą tylko w górach. W Sudetach powieje do 110 km/h. Wiatr będzie południowy i południowo-zachodni. Tylko na północy, zmienny, z kierunków północnych.

autorka: Inga Domurat