Wszystkie telefony mają być ładowane takimi samymi ładowarkami do końca 2012 roku. Porozumienie podpisali najwięksi operatorzy komórkowi i czołowi producenci telefonów przenośnych - Nokia, Samsung i LG. Zamiast kilku typów gniazd zostanie przyjęty jeden - microUSB. Już dziś za jego pomocą można doładować niektóre z przenośnych urządzeń. Standaryzacja ułatwi nie tylko życie użytkownikom, ale również zmniejszy koszty producentów.

Reklama

Telekomunikacyjni giganci zapowiadają też znaczne przyspieszenie komórkowego internetu.Posiadacze telefonów komórkowych będą mogli surfować po sieci nawet dziesięć razy szybciej niż obecnie. Teraz superszybki internet w komórce ma prędkość 7,2 czy 14,4 Mb/s - są to jednak górne pułapy i takie prędkości zdarzają się rzadko. Ale operatorzy zapowiadają udostepnienie internetu o prędkości nawet 86 Mb/s. Ma to umożliwić nowa technologia LTE, która ma być uruchomiona jeszcze w tym roku. Nowe usługi do Polski najwcześniej w 2011 - 2012 roku.

Do porozumienia musi przyłączyć się również Microsoft, który zapewniłby standaryzację oprogramowania komputerowego i do telefonów komórkowych. Informatyczny gigant zapowiada, że na pewno będzie uczestniczyć w tych pracach.