Po wyjątkowo ciepłym październiku listopad prawdopodobnie będzie w normie temperaturowej dla tego miesiąca - powiedział PAP rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. Według prognoz Instytutu, jeśli chodzi o sumę opadów atmosferycznych, najprawdopodobniej tę normę przekroczy. Dla wszystkich województw prognoza brzmi: miesiąc mokry.

Reklama

Prognoza korzystna dla Polski

W opinii Walijewskiego jest to korzystna dla Polski prognoza, ponieważ od dłuższego czasu notowany jest deficyt opadów. Choć tych, którzy chcieliby słonecznej pogody podczas odwiedzin na cmentarzach, zapewne rozczaruje, ponieważ deszcz może zgasić znicze na grobach.

Reklama

Temperatury powyżej średniej

W przypadku grudnia od dłuższego czasu wyliczenia nasze i innych ośrodków badawczych, które monitorują dane pogodowe, są zgodne: temperatury będą powyżej średniej - przekazał Walijewski. Prognozowana jest średnia temperatura dodatnia, co - jak zastrzegł rzecznik - nie wyklucza pojawiania się przymrozków. Dodał, że utrzymać ma się wysoki poziom opadów, ale ze względu na temperatury, będą to przede wszystkim - niestety - deszcze.

Śnieg dopiero w styczniu

Z dotychczasowych prognoz wynika, że szans na białe święta raczej nie ma, ale śnieg pojawić się może w styczniu.

Dane, które mamy dla stycznia, nie są tak jednoznaczne, ale jest szansa, że w ferie dzieci i młodzież będą się mogły cieszyć śniegiem. Jak na razie przewidywane są typowe styczniowe temperatury i opady powyżej normy - wyjaśnił Grzegorz Walijewski.

Autor: Luiza Łuniewska