Funkcjonowanie stanowisk o specjalności wojskowej Snajper wojsk lądowych, wymagać będzie wyposażenia żołnierzy w nowe uzbrojenie, którego zakup realizowany będzie zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Jak zorganizowane jest wojsko?

Przepisy dzielą żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na korpusy osobowe, grupy osobowe oraz specjalności wojskowe. Mamy tu trzy obszary funkcjonowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej: organizacyjno-etatowego, kadrowego i administracji wojskowej.

Analiza wskazuje na potrzebę nowelizacji w zakresie utworzenia specjalności wojskowej 20B30 - Snajper wojsk lądowych dla podoficerów w ramach korpusu osobowego wojsk lądowych w grupie osobowej pancerno-zmechanizowanej.

Reklama

Wojsko twierdzi: Wprowadzone zmiany są niezbędne z punktu widzenia potrzeb Sił Zbrojnych.

Reklama

Ponadto, w celu zapewnienia warunków do właściwej realizacji zadań wywiadowczych w korpusie osobowym wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, w grupie osobowej wywiadu wojskowego zostanie utworzona nowa specjalność wojskowa dla szeregowych 42A61 – Ogólna.

Ile trzeba pieniędzy na snajperów

Reklama

Fakt ustanowienia nowych specjalności wojskowych nie będzie generował samoistnych kosztów dla budżetu państwa z uwagi na fakt, iż samo tworzenie nowych stanowisk wynikać będzie z procesu wprowadzania zmian organizacyjno-etatowych w ramach istniejących limitów.

Oszacowanie pełnych kosztów wprowadzenia stanowisk o specjalności wojskowej Snajper wojsk lądowych, zawierać będą dokumenty koncepcyjne, które są obecnie na etapie projektowania. Dalszą konsekwencją projektowanych rozwiązań, będą dodatkowe koszty związane z docelowym zwiększeniem limitu miejsc w ośrodkach szkolenia w kolejnych latach planistycznych.

Podstawa prawna

Zmiana przepisów wynika z projektu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności wojskowych

Projektowane rozporządzenie jest wydawane na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 134 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U z 2024 r., poz. 248). Aktualne obowiązującym aktem prawnym jest rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 czerwca 2022 r. w sprawie korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności wojskowych (Dz. U. poz. 1333 oraz z 2023 r. poz. 235 i 2606).