Wyniki z automatycznych stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują na stan powietrza "zły" lub "bardzo zły" (piąty i szósty poziom w sześciostopniowej skali). W niedzielę o godz. 13 w centrum Szczecina (stacja przy ul. Piłsudskiego) poziom PM2,5 sięgnął 68,0 µg/m3; natomiast PM10: 155,2 µg/m3. Indeks tzw. pyłów zawieszonych trzykrotnie przekroczył normę również w drugim punkcie pomiarowym, na Prawobrzeżu (ul. Andrzejewskiego): PM2,5: 53,4 µg/m3; PM10: 154,5 µg/m3.

Reklama

Bardzo dobra jakość powietrza bardzo dobra jest wtedy, kiedy indeks PM2,5 nie przekracza 13 µg/m3, natomiast PM10: 20 µg/m3. Stan powietrza jest "dobry", gdy wskazania nie przekraczają – odpowiednio - 35 µg/m3 i 50 µg/m3.

Smog groźny dla zdrowia

Poziom dopuszczalny PM10 to właśnie 50 µg/m3 (średnia dobowa) i 40 µg/m3 (uśrednione wyniki roczne). Za poziom dopuszczalny zanieczyszczenia PM2,5 uznaje się 20 µg/m3.

Reklama

Tak wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu jest groźne dla zdrowia. Może powodować ataki kaszlu czy np. zapalanie oskrzeli. Oddychanie tak mocno zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może prowadzić do nasilenia się objawów astmy, chorób układu krążenia, zaburzeń kardiologicznych, a nawet nowotworów.

Reklama

Cząsteczki PM2,5 przenikają do krwiobiegu i osadzają się w tkankach.

Pyły zawieszone mogą zawierać substancje toksyczne, np. benzo(a)piren, rakotwórcze metale ciężkie, dioksyny i furany. Kiedy stan powietrza jest – według indeksów GIOŚ - "bardzo zły", należy ograniczyć spacery, aktywność fizyczną w plenerze. Nie zaleca się otwierania okien, wietrzenia pomieszczeń.

Zły stan powietrza w Kołobrzegu

Alarmujące dane dot. jakości powietrza w niedzielę zarejestrowano również w Kołobrzegu. Tam po godz. 13 stan powietrza był "zły": PM2,5: 42,4 µg/m3; PM10: 136,3 µg/m3

Stężenia innych zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), tlenku węgla (CO) oraz azotu (NO2) mieszczą się w normach – w punktach pomiarowych w Szczecinie - mieszczą się w normach.

Stacje pomiarowe monitorujące jakość powietrza w województwie zachodniopomorskim znajdują się także w Koszalinie, Dąbkach, Szczecinku.

Pył saharyjski w Polsce

Michał Ruczyński, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska tłumaczy w Radiu Szczecin, że wraz z napływem ciepłego powietrza do naszego regionu dotarł pył saharyjski.

Poziom zanieczyszczenia zaczął gwałtownie wzrastać w sobotę w południe.

Saharyjski pył nad Tatrami / PAP / Grzegorz Momot

Jak wynika z mapy jakości powietrza Airly, normy są także przekroczone na niektórych stacjach pomiarowych także w południowej i zachodniej Polsce. W Krakowie miejscami aż o czterokrotnie. Na przykład przy ul. Popielidów o godz. 16 poziom zanieczyszczenia pyłem PM 10 wynosił 433 proc. normy.

Jakość powietrza można monitorować dzięki aplikacji na urządzenia mobilne, do ściągnięcia z: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app

lub na stronie z bieżącymi danymi pomiarowymi: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current