Informację o śmierci Jana Ptaszyna Wróblewskiego podało Polskie Radio.

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Kaliszu w klasie klarnetu i fortepianu. Po maturze przeniósł się do Poznania i podjął studia na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa na Politechnice Poznańskiej. W tym okresie rozpoczął karierę artystyczną - od 1954 prowadził w Poznaniu studenckie zespoły taneczne, grając w nich na fortepianie i klarnecie.

Reklama

Na scenie jazzowej zadebiutował dwa lata później, w 1956 na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, występując z Sekstetem Krzysztofa Komedy. Współpracował m.in. z Jerzym Matuszkiewiczem, czy Wojciechem Karolakiem, Jarosławem Śmietaną. Promował młodych artystów.

Reklama

Jan Ptaszyn Wróblewski prowadził audycję "Trzy kwadranse jazzu"

Już w latach 70. napisał kilkanaście piosenek m.in. dla Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Bem, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy, zespołu Alibabki, m.in. "Moja mama jest przy forsie", "Zdzich", "Rosołek", "Kolega Maj".

Od 1970 prowadził własną audycję - "Trzy kwadranse jazzu" w Programie 3 Polskiego Radia. Realizował również autorskie programy telewizyjne, m.in. "Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje". W 2016 obchodził podwójny jubileusz - 80-lecia urodzin i 60-lecia pracy artystycznej.

Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł w wieku 88 lat.