Jazda na rowerze jest popularna nie tylko wśród osób dorosłych. Również dzieci korzystają z niej, by np. dojechać np. do szkoły czy na zajęcia dodatkowe. W tym przypadku niezbędny jest jednak dokument, bez którego jazda jest nielegalna i grozi mandatem. Chodzi o kartę rowerową.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Czy karta rowerowa jest obowiązkowa w 2024?
Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, dziecko poniżej 10. roku życia kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej jest pieszym. Z kolei rowerzysta, który ma więcej niż 10 lat i mniej niż 18 może wyjechać rowerem na drogę wyłącznie jeśli posiada kartę rowerową.
Jak można uzyskać kartę rowerową?
By móc samodzielnie legalnie jeździć po drogach publicznych, czyli również wszystkich drogach dla rowerów, dzieci i młodzież między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać kartę rowerową. By zdobyć kartę rowerową trzeba zdać odpowiedni egzamin. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Karta rowerowa wydawana jest nieodpłatnie.
Dziecko bez karty rowerowej – co za to grozi?
Jak wspomnieliśmy wyżej, zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania: rowerem, wózkiem rowerowym, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa.
Co grozi za brak karty rowerowej? Konsekwencje mogą być poważne. Okazuje się, że za brak karty rowerowej może grozić nawet sprawa w sądzie i 1500 zł grzywny.
Według kodeksu wykroczeń (art. 94. § 1a), "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych".
Warto pamiętać, że w tym przypadku uprawnienia do kontroli mają nie tylko policjanci, ale także strażnicy miejscy. Mandaty mogą zostać nałożone na osoby, które ukończyły 17 lat. W przypadku młodszych nie można wypisać grzywny – wówczas jednak mogą odpowiedzieć za to wraz z rodzicami przed sądem rodzinnym i nieletnich.