W jednym ze sklepów pojawiła się kartka, w której sprzedający odniósł się do płatności gotówką. Wiadomość otwiera apel: "Pomóż również środowisku. Płać gotówką”. Według autora: "Płatność kartą kredytową marnuje papier, zużywa energię elektryczną, generuje CO2, zanieczyszcza elektromagnetycznie i oznacza koszty dla sprzedawcy". "Gotówka jest ekologiczna, nie zanieczyszcza i działa zawsze” – podpisał autor. Zdjęcie udostępnił popularny na Facebooku profil "Uwaga: Polska w dużych dawkach".

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Formę płatności jaką jest płatność gotówką preferuje wiele mniejszych sklepów. Niechęć do używania terminali płatniczych wynika m.in. z konieczności odprowadzania odpowiedniego procentu od każdej transakcji do banku.

Reklama

Lawina komentarzy w internecie

Kartka wywołała lawinę komentarzy w internecie – zwłaszcza argumentacja, której użyli autorzy apelu o dbałości o środowisko jakiej miałaby przysłużyć się rezygnacja z płatności kartą. Nie mniej zaskakujący okazał się dla internautów argument o zanieczyszczeniu elektromagnetycznym. "A potem sprzedawcy muszą czyścić te zabrudzenia elektromagnetyczne specjalną zmiotką” – napisała autorka posta z zamieszczonym zdjęciem. "Jak dobrze, że produkcja gotówki nie marnuje papieru", "Pomóż środowisku - nie drukuj paragonów" - brzmiały komentarze pod postem.

Preferowana płatność gotówką. Dlaczego?

Chociaż płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne i wygodne dla konsumentów, nie wszyscy sprzedawcy są gotowi na ich przyjęcie. Niechęć sprzedawców do przyjmowania płatności bezgotówkowych to zjawisko, które może wynikać z kilku powodów - począwszy od kosztów prowizji, przez kwestie infrastruktury, aż po osobiste preferencje i przyzwyczajenia.